Sağlık

Makat Apsesi Neden Olur?

Sitemizin isminden de belli olduğu gibi, insanlara makat bölgesinde yaşanılan hastalıklar hakkında bilgiler vermekteyiz. Makat ile ilgili bir çok sorunun tanımını yaptıktan sonra sıra makat apsesi konusuna geldi. Makat apsesi perianal apse, anorektal apse, anal apse gibi bir çok şekilde tabir edilebilen bir rahatsızlıktır.

İnsan vücudunda bir çok kişinin bilmediği donanımsal sistem mevcuttur. Makat bölgesinde dışkılamanın kolay olmasını sağlayan ve nemlendiren salgı bezleri vardır. Fakat vücutta bazen bir çok bölgede bazı şeyler çeşitli nedenlerden dolayı yolunda gitmeyebilir. Bu makat bölgesinde ki dokular ve sistem için de geçerlidir. Az önce bahsedilen salgı bezlerinin herhangi bir sebeple tıkanması bu bölgede iltihap ile şişlik meydana gelmesine yol açmaktadır. Bu şikayetlerin yanı sıra oldukça ciddi makat ağrıları da meydana çıkmaktadır. En önemli sebebi salgı bezleri denilse de, bu sorun anüs ve bağırsaklarda ortaya çıkan bir sorundan dolayı da görülebilmektedir.

Makat Apsesi Belirtileri Nelerdir?

Meydana gelmesinden itibaren kişiyi oldukça rahatsız edebilecek seviyede, giderek artan makat ağrısı görülmektedir. Ağrının yanı sıra, kızarıklık, şişlik ve seyrekte olsa akıntıya rastlanılmaktadır. Bu sorunla karşılaşılan kişilerin, hastalığı saklaması mümkün değildir. Bu şikayetlerle karşılaşan kişilerin vakit kaybetmeksizin, acil şekilde bir genel cerrahi uzmanına başvurması gerekmektedir. Yaşanılan ağrıların sonucunda yalnızca apse değil, makatta pıhtı toplanması, makat çatlağı, boğulmuş basur gibi hastalıklar da çıkabilmektedir.

Makat Apsesi Nasıl Geçer?

Kendi kendine geçebilmektedir fakat asla kendi kendine geçmesi beklenmeden ya da ezbere bir müdahalede bulunmadan doktora muayene olunmalıdır. Çünkü çeşitli sebeplerle kaybedilen bu zaman içerisinde apse kendi kendine boşalma gösterdiğinde anal fistül rahatsızlığına maruz kalınabilmektedir.

Makat Apsesi Nasıl Boşaltılır

Makat apsesi bazı hekimler tarafından iğne ile çekilmektedir. Fakat bu çok tavsiye ve tercih edilen bir tedavi yöntemi değildir. Uzmanlar yapılacak çok küçük bir operasyon ile apsenin cildi açarak alınması gerektiğini belirtmektedir. Yapılacak 2-3 cm kadar küçük bir kesi ile içeride ki cerahat dışarı çıkarılır. Apse boşaldıktan sonra bu kesinin içerisini temizlemek adına parmak kullanır. Bunun amacı dokuya zarar verilmemesi içindir.

İlgili Makaleler