Sağlık

Makat Çatlağı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen hastalık bir çok kişi tarafından makat yırtığı, makatta çatlak gibi ifade edilirken tıp dilinde anal fissür olarak tabir edilen ve isminden de belli olacağı üzere bir makat hastalığıdır. Makat çatlağı meydana gelen kişide acı, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetler gün yüzüne çıkar. Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılabilir. Başlangıç aşamasında ki vak’aya akut anal fissür olan adlandırılırken, ilerlemiş ve 6 haftayı geçmiş vak’alar ise kronik anal fissür olarak tanımlanır.

Makat Çatlağına Hangi Doktor Bakar ?

Makat çatlağı yani anal fissür rahatsızlığı için hastaların genel cerrahi uzmanlarına görünmeleri gerekmektedir. Makat hastalıkları yani proktoloji konusunda deneyimli genel cerrahi uzmanına gidilme şansı söz konusu ise daha avantajlı olacaktır.

Makat Çatlağı Nedenleri

Makat çatlağı oluşumunda rol oynayan bir kaç faktör olsa da en sık karşılaşılan neden kabızlık ve beraberinde getirdiği ıkınma alışkanlığıdır. Sürekli kabızlık sorunu yaşayıp dışkılama safhasında ıkınan kişiler sıkça makatta çatlak problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Makat çatlağı sebepleri şu şekilde sıralanabilir.

Kabızlık ve Ikınma
Neredeyse her makat hastalığının oluşumunda baş rol oynayan kabızlık ve ıkınma, makat çatlağı rahatsızlığınında en büyük sebebidir. Kabızlık sorunu ile sık karşılaşan insanlar, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için ıkınırlar ve bu sebeple dışkıları sert ve kalın olabilmektedir. Bu kalın ve sert dışkıdan dolayı anüs kenarında küçük ve cam çiziği şeklinde çatlak meydana gelir.

İshal
Kabızlık kadar olmasa da en az onun kadar risk oluşturan bir diğer sebepte ishal problemidir. Sıkça ishal problemiyle karşılaşan kişilerin sürekli basınçlı ve hızlı dışkılamaları doğrultusunda anüslerinde çizik meydana gelebilir.

İlgili Makaleler