Sağlık

Makat Kaşıntısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Anüs bölgesinde meydana gelen kaşıntılar oldukça yaygındır. İnsanlar makat bölgesinde meydana gelen kaşıntıdan dolayı çoğu zaman utanmakta ve özellikle toplum içerisinde zor duruma düşebilmektedir.

Makat bölgesinde meydana gelen ve aşırı rahatsız edici olan kaşınma şikayeti, yanma ile birlikte de görülebilmektedir. Tedbirsiz davranışlar bu tarz şikayetlere yol açabilse de, pek çok rahatsızlıktan dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Süreklilik kazanmış ve inatçı bir şekilde kaşınmaya maruz bırakan sorunlar için önlem alınmalı, devam ettiği taktirde ise doktora başvurulmalıdır.

Toplumda ki insanların %15’inde makat kaşıntısı meydana gelmekte olup bunların büyük çoğunluğu erkeklerdir. Özellikle 40-60 yaş grubunda oldukça sık görülür.

Anal Kaşıntının Belirtileri Nelerdir?

Makat kaşıntısı kendini bazı belirtiler ile göstererek değil birdenbire ortaya çıkan bir durumdur. Kızarıklık, yanma ve beraberinde ağrı ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir.

Makatta Kaşıntısı Neden Olur?

Hijyene dikkat etmemek
Makatta bir çok rahatsızlığın meydana gelebileceğini bilmeyen insanlar bu bölgeye hor davranabilmektedir. Özellikle dışkılama sonrasında bölgenin oldukça iyi bir şekilde temizlenerek, kurutulması gerekmektedir.

Asit içeren dışkı iyi temizlenmediğinde, cildi tahriş ederek kaşınmasına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla duru su ile dikkatli ve iyi bir şekilde temizlenmeli, ardından çok bastırmamak şartıyla anüs güzelce kurutulmalıdır.

Aşırı hijyen
Hiç dikkat etmeyenler olduğu gibi, hijyene gereğinden fazla önem gösteren insanlarda vardır. Anüsü sabun, şampuan ya da ıslak mendil gibi kimyasal içerikli malzemelerle temizlemek, özellikle bastıra bastıra silmek mukoza ismi verilen koruyucu tabakaya zarar verdiği için kaşıntılara neden olabilmektedir.

Bu bölgenin temizliğinin yapılması gerektiği doğru fakat yalnızca duru su ile bastırmadan el ile yapılması gerekmektedir. Bastırarak silmek tahriş edebilmektedir.

Yanlış İç Çamaşır Tercih Edilmesi
İç çamaşırı insanların olmazsa olmaz giyimlerinden biridir. İç giyim olarak isimlendirilirler. İç giyim direk cilt ile temas halinde olduğundan dolayı, doğru kumaştan imal edilmiş olması önem taşır. Özellikle pamuktan imal edilmiş iç giyimler tercih edilmelidir. Sentetik kumaşlardan yapılmış olan iç giyimler kaşıntılara neden olabilir.

Bunun dışında kumaşta kullanılan boya da kaşıntıya sebep olabilir. Eğer makat ya da iç çamaşırın temas ettiği bir bölgede kaşıntınız varsa ilk olarak başka bir iç çamaşır deneyerek kaşıntının devam edip etmeyeceğini test edebilirsiniz.

Bölge Kuru Olmalı
Özellikle yaz mevsiminde sürekli oturarak çalışmak durumunda kalan insanların makatları kolay bir şekilde terlemeye maruz kalabilmektedir. Kişi terlediğinde iç çamaşırı veya altına giydiği pantolon, etek ya da benzeri bir eşya da nemlenebilmektedir.

Dolayısıyla nemlenen bu kısım pişik olur veya tahriş olursa kaşıntılara yol açabilir. İç çamaşırın terlediği anda değiştirilmesi avantaj sağlayacaktır.

Bol Giyinmek Gerekir
Günümüzde erkek veya kadın farketmeksizin özellikle genç insanlar dar giyim modasına uymaktadır. Dar giyim içerisinde bulunduğumuz sıcak havalarda havasız kalmaya maruz bıraktığından terlemeye yol açabilmektedir. Dolayısıyla terleyen bölge kurutulmadığında tahriş olacağından terlemeye maruz bırakabilir.

Tüketilen Gıdalar Kaşıntı Yapabilirler
Domates, patlıcan ve benzeri gıdaların yanı sıra acı gıdaların da fazlaca tüketilmesi makatta kaşıntıya yol açabilmektedir. Eğer kaşıntı şikayetiniz varsa bu gıdaların tüketimini keserek kaşıntının seviyesinin azalıp azalmayacağını kontrol edebilirsiniz.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Üst kısımda belirtilen sebeplere harfiyen dikkat ettiğiniz taktirde kaşıntınız devam ediyorsa bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Üst kısımda da belirtildiği üzere bu sorunlardan dolayı meydana gelmeyen kaşıntı, bir makat hastalığının habercisi veya şikayeti olabilmektedir.

Gece Makat Kaşıntısı Neden Olur?

Anüs ve çevresinde görülen kaşıntılar genellikle geceleri ortaya çıkmakta yada artış gösterebilmektedir. Bunun nedeni maalesef belli değildir. Çoğu hastanın karşılaştığı anüs kaşıntısı fazla yada kötü hijyen, çamaşır deterjanı, sabun ve parfüm gibi kimyasal içeren ürünlerden kaynaklanabilmektedir.

Makatta Kaşıntı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir ?

Makatta kaşıntı için bir dahiliye uzmanına görünmelidir. Eğer herhangi bir cilt probleminden kaynaklı kaşınma ise sizi cildiyeye, makat hastalığından kaynaklıysa genel cerrahi uzmanına sevk edecektir.

Referanslar:
1- Breen, E., Bleday, R., Lamont, J. T., & Grover, S. (2009). Approach to the patient with anal pruritus. UpToDate website: www. uptodate. com/patients.

2- Nasseri, Y. Y., & Osborne, M. C. (2013). Pruritus ani: diagnosis and treatment. Gastroenterology Clinics, 42(4), 801-813.

3- Op. Dr. Atilla KAYA – Makat kaşıntısı için hangi krem kullanılır – https://www.ideatip.net/makat-kasintisi-icin-hangi-krem-kullanilir

İlgili Makaleler