Sağlık

Makat Kaşıntısı Neden Olur?

Makat kaşıntısı tıbbi ismiyle anal dermatit, halk arasında ise mayasıl olarak tabir edilmektedir. Bir çok kişi basur’a mayasıl dese de mayasıl çok farklı bir hastalıktır. Makatta kaşıntı sık aralıklarla sürekli olan bir problem olabildiği gibi yerli yersiz kaşınarak toplantı ya da farklı kalabalık ortamlarda kişileri zor bir duruma sokmaktadır.

Makatta Kaşıntı Neden Olur?

Makat hastalıkları olarak adlandırılan rahatsızlıklardan biri de anal dermatit yani makatta kaşıntı durumudur. Makat bölgesinde oluşan bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi bu problemde tedbirsizlik ve ihmalkarlıktan dolayı meydana gelmektedir.

Temizliğe özen göstermemek

Kişilerin bu bölgenin temizliğine fazla dikkat etmemesi sebebiyle kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Dışkılama ihtiyacından sonra makat bölgesinin temizlenmesi gerekmektedir.

Aşırı titiz olmak

Hijyene özen göstermeyen insanlar olduğu gibi çok aşırı şekilde titiz olan insanlarda vardır. Özellikle makatı sabun, şampuan ve ıslak mendil gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerle temizlemekte zararlı olabilmektedir. Makat bölgesinde bulunan koruyucu tabakanın incelmesine olanak tanıyacak şekilde temizlemek kaşıntılara neden olabilmektedir.

İç çamaşırının veya makat bölgesinin nemli kalması

Terleme veya dışkılama sonrası makatın ıslak ve nemli kalması kaşıntılara neden olmaktadır. Mümkün olduğunda kurulanması ya da çamaşır değiştirilmesi gerekmektedir.

Dar giyim tercih etmek

Dar pantolon, tayt ya da benzeri kıyafetler giyerek bölgenin hava almasını engelleyecek seçimler yapmak kaşınmaya neden olmaktadır.

Fazla kilo

Fazla kilolu olan insanlar makat yanaklarının birbirine temas etmesi ve hava almaması nedeniyle kaşıntılara maruz kalabilmektedirler.

Makat Kaşıntısı Yapan Hastalıklar

Gelip geçici olan kaşıntılarda meydana gelebileceği gibi, farklı hastalıklarla oluşan şikayetlerde bulunmaktadır. Makat kaşıntısı yapan hastalıklar şöyle sıralanabilir,

– Anal dermatit
– Hemoroid (dış basur)
– Anal Apse
– Anal Fissir (makat çatlağı)
– Makat Siğili (kondilom)

İlgili Makaleler