Sağlık

Makat Siğili (Kondilom) Neden Olur ve Nasıl Geçer?

İnsanlar bazı hastalıkların neden kaynaklı olduğunu bilmedikleri için ihmalkar ve tedbirsiz davranarak çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır. Tıpta kondilom olarak adlandırılan makat siğili problemi de bunlardan biridir.

Siğiller çoğunlukla ellerimiz, ayaklarımız ya da yüzümüzde gördüğümüz masum gibi görünen sorunlar olsa da çok fazla risk içermeyebilir. Ancak genital bölgede oluşan siğiller tehlikeli olduğu gibi bulaşıcı olduklarından aşırı risk içermektedir.

HPV ismi verilen virüsün neden olduğu kondilom, vajina, penis ve makat bölgesinde ortaya çıkan bir sorundur.

Makat Siğili (Kondilom) Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Genital Siğil Neden Olur ve Kimlerde Görülür?

Siğiller çoğunlukla el ve ayaklarda görülen vakıalardır demiştik. İşte bu yüzden insanlar genital bölgede de karşılaştıklarında çok fazla önemsemez. Oysa ki çok ciddi bir sıkıntı olduğundan dolayı derhal önlem alınmalı ve tedavi olunmalıdır.

Cinsel ilişki ile beraber bulaşan bu rahatsızlık ayrıca ortak kullanılan tuvaletler, hamam, sauna gibi alanlardan da bulaşabilir. Aynı zamanda kondilom olan biriyle tokalaşma sonucunda ortaya çıkabilir. Kondilomu olan kişiler taharet sonrasında ellerini çok iyi yıkamalı ve başkalarına bulaşmasına engel olmalıdır.

Kondilom Sebepleri Nelerdir?

Genital bölgelerde ortaya çıkan siğillerin oluşumunda rol oynayan en etken faktörler şu şekildedir.

Cinsel İlişki
Kondilom çoğunlukla penis ve makat bölgesinde meydana gelen sorun olsa da vajinada da sıklıkla karşılaşılır. Bu bölgelerde ortaya çıkmasında rol oynayan en etken sebep cinsel ilişkidir. Bu sorunu olan biriyle ilişkiye girildiğinde bulaşıcı olduğundan kaçınılmaz bir problemdir. Dolayısıyla dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bu sorunu olan kişi ya da kişilerle cinsel ilişki yaşanmamalıdır.

Ortak Kullanılan Alan ve Araçlar
Ortak kullanılan alan dediğimizde akıllara ilk gelen tabi ki klozet olmalıdır. Aynı evi paylaştığımız insanda kondilom sorunu varsa ya da dışarıda kullandığımız klozeti daha önce bu hastalığın olduğu biri kullanırsa risk altında olduğunuzun anlamını taşır.

İlla ki kullanmanız gerekiyorsa klozetin üzerini tuvalet poşetleri ya da kağıtları ile kaplayarak kullanın. Bunun dışında hamam, şezlong, sauna ve benzeri ortak kullanılan alan ve yerlerde risk içerikli olduğundan mutlaka kendi havlunuzu vs yayarak oturmalısınız.

Genital Siğil Nasıl Anlaşılır?

Bu vak’anın sizde söz konusu olduğundan şüphe duyuyorsanız ilk belirti kaşıntı olacaktır. Aşırı derecede rahatsız edici şekilde meydana gelen kaşıntıların tümü kondilom anlamına gelmediği bilinmelidir. Bu bölgeler farklı bir sorundan dolayı da kaşınabilir.

Süreklilik söz konusuysa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Kondilom et beni benzeri bir vakıadır. Karnabahar benzeri bir yapıda olup bir kaç noktada söz konusu olabilir. İlerlediği taktirde daha da yoğunlaşır.

Kondilom İlaçla geçer mi?

Bu durum için ilaçlar üretilmiş ve kullanılmaktadır. Fakat yakarak tedavi edilmesine yönelik hazırlanan ilaçlar kontrolsüz yanıklara neden olduğundan dolayı önerilmeyebilir. Hekiminize başvurmalısınız.

Kondilom (Genital Siğil) Tedavisi

Çok aşırı yayılmadan fark ettiğiniz an da tedavi edilmesi avantaj sağlar. Ayrıca makat siğili tedavisi sabır ve zaman gerektiren bir işlemdir. Çünkü tedavi sonrasında da daha önce bulaşma göstermiş fakat tam oluşmamış siğiller tekrar baş gösterebilmektedir. Bunun için tedavisi tam olarak tamamlanabilmesi için bir kaç seansa ihtiyaç duyulabilir.

İlgili Makaleler