Sağlık

Meme Kaşıntısı Neden Olur?

Memede kaşıntı ve kızarıklık

Vücudun farklı yerlerinde meydana gelebilen kaşıntıların bir çok nedeni olabilmektedir. Göğüste sürekli meydana gelen kaşıntıların, dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve neyin sebep olduğunun öğrenilmesi gerekmektedir. Kaşıntı göğüste meydana geldiyse ve kızarıklık, şişlik veya su toplanması varsa, kaşıntı büyük olasılıkla alerji sebebiyle meydana gelmiştir. Bu şikayetlerin olmadığı kaşıntı vakıalarında ise göğüs damarlarında genişleme problemi ile karşılaşılabilmektedir.

Bebeklerini emzirmekte olan annelerin göğüslerinde ki damarlar genişlemeye maruz kalabilir. Bu zamanlarda çoğunlukla memede kaşıntı ile birlikte kızarıklık da oluşmaktadır. Damarlarda oluşan bu genişlemeyle ilişki kızarıklar genel olarak bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmakta olan lazer tedavisi ile çözüme kavuşmaktadır.

Günümüzde kadınlarda çok yaygın bir şekilde görülmekte olan meme kanseri sebebinden dolayı göğüste meydana gelen kızarıklıklar ilk olarak akıllara meme kanserini getirmektedir. Oluşan bu kaşıntıların sebeplerinin tespit edilmesi durumunda derin bir nefes almalarını sağlayacaktır. 15 günden fazla süren kaşıntılar da mutlak surette doktora başvurulması ve muayene olunması gerekmektedir.

Memede kaşıntı neden olur ?

Memede meydana gelen kaşıntılar çoğunlukla iç çamaşırlarının yapımında kullanılan kumaş veya kullanılan kumaş boyası ve kullanılan parfüm veya diğer kozmetik ürünler sebep olabilmektedir. kadınların bu iç çamaşırlarında kullanılan kumaşlara alerjisi olabilir. Böyle bir durumda alerji testi yaptırılması gerekmekte ve kişinin vücudunun neye alerjisi olduğunu öğrenmesi gerekmektedir.

Tercih edilen iç çamaşırlarının pamuklu kumaşlardan imal edilmesi fayda sağlamaktadır. Dolayısıyla vücutla direk temas halinde olan iç çamaşırlarının kumaşının pamuk olması problem yaratmayacaktır.

Memede kaşıntı ve kızarıklık

Alerjik sebeplerin haricinde, memenin her yerinde veya sadece ucunda kaşıntılar oluşabilmektedir. bu tip kaşıntılar kadınların aklına meme kanserini getirmektedir. Memede bu tip kaşıntılar meydana geldiğinde görülen bulgular dikkatli bir şekilde takip edilmeli, doktora başvurularak muayene olunmalıdır. Günümüzde karşılaşılan meme kanseri erken tanı ve teşhis konulduğunda kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

İlgili Makaleler