Sağlık

Nasır Bandı Nasıl Kullanılır, İşe Yarar mı, Ne Zaman Çıkarılır?

Nasır insanoğlunun çoğunlukla ayağında ortaya çıkarak acı veren ve büyük vakalarda yürümesine bile engel olabilecek cilt sorunudur.

Ayakta meydana gelen nasırlar çoğunlukla ayağa küçük ya da büyük gelip ayağın tam oturmadığı ayakkabılardan kaynaklı oluşur. Ayağın ayakkabıya sürekli sürtünmesi doğrultusunda ortaya çıkar.

Vücut sürtünme olan noktada bir problem olduğunun sinyallerini aldığında bu bölgede ki derinin kalınlaşmasını sağlayarak önlem almaya çalışır. Fakat bu önlemden çok kişiye çile olabilecek nitelikte bir sorun haline gelir.

nasır bandı nasıl kullanılır

Nasır Bandı Nedir?

Nasır sorununu yumuşatıp bu sıkıntıdan kurtulmayı sağlamak için üretilmekte olan bir banttır ve nasır bandı ismi verilir. Bant sorunun üzerine yapıştırılır ve bu şekilde bir kaç saat veya bir kaç gün bekletilir. Görünümü yara bandına benzer olup, özel bir yapısı vardır.

Nasır Bandı Kullanımı

Nasırın erimesi için etkili ve çok kullanılan yöntemlerden biri nasır bandıdır. Uzmanlar köklü ve uzun zamandır var olan büyük nasır vakaları için etkili olmadığını fakat yeni sorunlar için kullanılabileceğini belirtmektedir. İçerisinde asit içeren maddelerin olduğu nasır bandı vakanın üzerine yapıştırılarak nasırlı bölgenin mikrop kapmadan iyileşmesini sağlar.

Nasır bandının irili ufaklı nasırlar için değişen boyutları vardır. Bu yüzden nasır bandını satın alırken bu boyutlara dikkat etmeniz gerekir. Nasır bandının görünümü yara bandına benzer kullanırken bandın altında ki yapışkanlı yüzeyden ayırmanız ve bandın renkli kısmını tam nasırın üzerine gelecek şekilde yapıştırmanız gerekir.

Az önce de belirttiğimiz gibi içerisinde asit içerikli madde olduğundan sağlıklı derinize yapıştırmadan sadece nasırınıza denk geldiğine emin olmalısınız. Eğer sağlıklı deri üzerine denk gelirse buranında erimesine ve zarar görmesine sebebiyet verebilirsiniz. Yapıştırıldıktan sonra da kesinlikle oynamasına izin vermemelisiniz. Sabit durması için üzerine bir iki adet yara bandı yapıştırarak destek olmasını ve oynamamasını sağlayabilirsiniz.

Ürünün üzerinde ki talimatı okuyarak kaç gün kalması gerektiğini öğrenebilir ve belirttiği süre sonrasında parmağınızdan veya ayağınızdan nasır bandını çıkarabilirsiniz.

Tamamen geçmiş ve hala bir kısmı duruyorsa yeni bir bant yapıştırarak aynı işlemleri tekrar gerçekleştirebilirsiniz.

Nasır Bandı Kaç Gün Durmalı?

Ürünün etkisine göre değişecek şekilde bant 2-3 gün kalmalıdır. Bunu ürünü satın aldığınız eczacıya sorarak bilgi alabilirsiniz. Ürünü çıkardığınızda nasır hala duruyorsa tekrar yeni bir bant yapıştırabilir 2-3 gün daha bekletebilirsiniz.

Nasır Bandı Nasıl Çıkarılır?

Nasır bandının çıkarılması için pens kullanabilirsiniz. Fakat pens mevcut değilse elinizle de çıkarabilirsiniz. Nasır bandını söktüğünüz zaman hiç bir yerinize değdirmeden çöpe atın. Nasırı çıkarttığınız bölgeye tentürdiyot sürün. Tentürdiyot mutlaka sürmeniz gerektiğini unutmayın ve aksatmayın. Bandı çıkardığınızda bu bölgedeki renk değişimi dikkatinizi çekebilir, buna aldırmayın ve endişelenmeyin.

Nasır Bandı Nasırı Kaç Günde Geçirir?

Bu konu nasırın büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Bazı nasır bantları 3 gün tutulurken, bazı nasır bantları 5-6 gün uygulanabilir. Bandı çıkardığınızda nasır hala duruyorsa yeni bir bant yapıştırarak uygulamaya devam edebilirsiniz.

Nasır Bandı İşe Yarıyor mu?

Bu yönde yapılan izlenimler nasır bantlarının yeni vakalar için etkisinin olduğu fakat çok uzun zamandır var olarak köklenmiş olan sorunlara karşı herhangi bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Nasırı yok eden bantlar kökünü yok edemediği için maalesef sorun tekrarlamaktadır. Bu her problem için geçerli bir durum değildir. İlk müdahaleyi bant ile deneyebilir eğer herhangi bir olumlu dönüş alamazsanız cerrahi yöntemlere başvurabilirsiniz.

Radyo Frekans İle Nasır Tedavisi

Bandı denediniz fakat herhangi bir çözüm bulamadıysanız ameliyatsız yöntemlerden biri olan radyo frekans ile tedaviyi tercih edebilirsiniz. Radyofrekans yöntemiyle yapılan tedavide herhangi bir kesi yada dikiş söz konusu olmamaktadır. Nasır çevresinden RF ile kesilir ve kökü ile çıkarılır. Ayağınızı temiz tutup pansuman yaptığınızda bir kaç gün içinde nasırın alındığı yer kapanacaktır.

İlgili Makaleler