Sağlık

Nasır Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Nasır, derinin basınca ve darbelere maruz kalması doğrultusunda vücudun deriyi korumak için kalınlaştırması sonucunda ortaya çıkan bir oluşumdur. En çok basınç ve travmalara maruz kaldığı için el ve ayaklarda görülen bir problemdir. Sadece bu bölgelerde çıkacak diye bir kâide yoktur, farklı yerde de meydana gelebilir.

Buna en çok keman çalan insanların boyunları örnek gösterilebilir. Bunun dışında sürekli olarak bilgisayar kullanan kişilerin bileklerinde, namaz kılan kişilerin ise dizlerinde görülebilir. Nasır neden olur başlıklı yazımızda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Nasırla İlgili Bilinen Yanlışlar

Kişinin herhangi bir yerinde nasır oluştuysa ilk olarak sebebi bulunmalı ve bu sebep ortadan kaldırılmalıdır. Eğer ayakta serçe parmağında meydana geldiyse bunun sebebi büyük ihtimalle dar ve sivri ayakkabı tercih edilmesinden dolayıdır.

Dolayısıyla kişinin bu tarz ayakkabılar değil daha yuvarlak ve rahat ayakkabılar tercih etmesi gerekmektedir. Eğer sorun ayağın altındaysa topuklu ayakkabıdan kaynaklanabilir. Ayaklarda ki nasırlar için rahat edebilmek adına silikon ayak yastıkları kullanılabilir.

Bu ürünler tedavi edemez fakat kişinin belli bir süre sonra ağrı, acı ya da benzeri şikayetlere karşı rahat olmasını sağlar. Nasır henüz başlangıç aşamasında ise piyasada bulunan solüsyon ya da benzeri ürünler kullanılabilir. Bu ürünler reçetesiz olarak satılmakta olup, eczacı önerisinde de kullanılabilir.

Fakat asla kendi kendinize jilet ya da benzeri araçlarla nasıra müdahale etmemeli, kesmemeli ve yara yapmamalısınız. Aksi taktirde iltihap kaparak, sorun daha büyük bir hal alabilmektedir.

Nasır Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer nasırdan kaynaklı ağrınız mevcutsa baş ağrısında olduğu gibi ağrı kesici alınabilir. Ağrılar ayak bölgesindeyse az önce bahsettiğimiz silikon yastıklar tercih edilebilir. Eğer dilerseniz nasır tedavisi için üretilmiş olan asitli deri yumuşatan ilaçlar veya kremler de kullanılabilir. Eğer çok ilerleyen bir vaka söz konusu değilse nasır bandı denenebilir.

Eğer ne yapılırsa yapılsın ağrılardan kurtulamıyor ve ıstırap duyuyorsanız cerrahi müdahale gerektiği anlamına gelir.

Nasır İçin Hangi Doktora Gidilir?

Çoğunlukla ayak ya da ellerde meydana gelen nasır sorunu için genel cerrahi uzmanına başvurulmalıdır. Radyo frekans teknolojisi ile 1 dakika içerisinde buharlaştırarak tedavi sağlayan merkezler tercih edilebilir.

Nasır Nasıl Önlenir?

Dar ve sivri uçlu ayakkabı kullanımından kaçınılmalı. Mümkünse her gün farklı ayakkabı giyilmelidir. Ayağınızda kemik mevcutsa bu kemiklerin üzerine silikon nasır yastıkları kullanılabilir. Çıplak ayakla çok fazla sert zeminde dolaşılmamalıdır.

Nasır hakkında diğer yazılar ve kaynaklar
http://www.bulogren.com/nasir-bandi-nasil-kullanilir.html

İlgili Makaleler