Anasayfa / Sağlık / Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

İnsan vücudunda ki sinir sisteminin anatomi, fizyoloji ve hastalıkları ile ilgilenmekte olan tıp dalına nöroloji ismi verilmektedir. Nöroloji ile ilgilenen doktorlara ise nörolog ismi verilmekte olup beyin, omurilik ve çevre sinirlerin rahatsızlıkların tedavileri ile ilgilenmektedirler.

Sinir sistemi yapısı ve işleyişi yönünden oldukça karışık bir sistemdir. İnsan vücudunun idresinde oldukça büyük rol oynar. Sinir sisteminin incelenmesi, araştırılması ve görevlerinin aydınlatılması son yüzyılda olmuştur. Nöroloji alanında kullanılmakta olan elektroensefalografi, tomografi ve manyetik rezonan isimleri verilen cihazların kullanılmaya başlaması, erken tanı ve tedavi şartlarını artırmıştır.

– Hafıza kaybı
– Unutkanlık
– Kol ve bacaklarda uyuşma hissi
– Ellerde titreme
– Parmak uçlarında uyuşukluk
– Vucudun sağ veya sol tarafında uyuşukluk hissi
– Baş ağrısı
– Felç
– Baş dönmesi
– Kasılma
– Bunama
– Çift görme
– Yüz ağrısı
– Dengesizlik
– İstemsiz hareketler
– Vücutta seyrime

Önerilen Makale

varis belirtileri nelerdir

Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Varis rahatsızlığının tanımını ve neden olduğunu bir önce ki yazımızda detaylı olarak ele alsakta bir damar genişlemesi problemi olduğunu hatırlatmakta fayda vardır. Bu genişleyen damarlar kişide ağrı, sızı, yanma, kaşıntı ya da kramp gibi şikayetleri de beraberinde getirmektedir. İlk önceleri ufak çapta başlayan rahatsızlık az önce...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir