Öksürük İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Öksürük pek çok kişi tarafından bir hastalık olarak bilinse de aslında solunum yollarının ve boğazın temizlenmesi için gerçekleşen bir savunma mekanizması olarak bilinmektedir.

Öksürük; kronik- akut, balgamlı ve balgamsız olmak üzere farklı şekillerde ortaya çıkmaktadır. Balgamsız öksürüklerde boğazda tahriş ya da toz gibi hisler bulunmakla birlikte kuru bir öksürük seyretmektedir.

Aynı zamanda kişiler bu öksürük sırasında balgamda çıkarıyorsa prodüktif öksürük yaşıyor oldukları anlamına gelmektedir. 3 haftadan çok daha uzun süren kuru öksürükler kronik öksürük olarak adlandırılmaktadır.

Bunların yanında kişilerin yabancı cisim yutması, Farenjit ya da Sinüzit gibi sebepler de kronik öksürüklere neden olabilmektedir. Öksürüğün pek çok nedeni vardır. Bu nedenler ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Öksürük Nedenleri

Öksürüğün bilinen pek çok nedeni bulunmaktadır. Akciğerlerde sıvı toplanması, tüberküloz, kalp yetmezliği, reflü, geniz akıntısı, astım, farenjit, grip ya da nezle gibi sebepler öksürüğü tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda sigara kullanmak, bronşit ya da sinüzit gibi rahatsızlıklar da kuru olan öksürüğün balgamlı bir öksürüğe dönmesine neden olabilmektedir.

Hatta sigara problemi öksürük arasında en çok tartışılan sebepler arasında yer almaktadır; fakat belli kişilerde psikolojik olarak da öksürme görülebilmektedir.

Öksürüğün öncelikli olarak bir uzman tarafından saptanması ve sonrasında uygun tedavi yolunun belirlenmesi gerekmektedir. Öksürüğün pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Öksürük Tedavisi

Öksürük kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır. Kuru, balgamlı ve alerjik öksürük çeşitleri kişileri uyurken ya da çalışıyorken rahatsız edebilmektedir. Kuru öksürüğe neden olan rahatsızlıklar tüberküloz, reflü, geniz akıntısı, farenjit grip ya da kalp yetmezliği gibi hastalıklardır.

Bunun yanı sıra baş dönmesi ya da baş ağrısı gibi faktörler de öksürük ile birlikte seyredebilmektedir.

Balgamlı öksürükte ciğerlerden ağza doğru sıvı gelmektedir. Genellikle sigara içen kişiler bu tür öksürükler ile sık sık karşılaşmakta ve bu durumu da normal olarak kabul etmektedir.

Aslında sigara öksürüğü olarak düşünülen bu şikayet bronşektazi olabilmektedir. Alerjik öksürük, solunum yollarının üstünden ya da altından kaynaklanabilmektedir. Bu tür öksürüklerde ilaç kullanmak aslında başlı başına bir çözüm değildir.

Bu nedenle kişilerin öncelikle alerji testi yaptırmaları ve öksürüğün hangi alerjen maddeden kaynaklandığı tespit etmeleri gerekmektedir.

Sonrasında uygun tedavi yöntemleri belirlenmekte ve alerji aşısı da hastalara gerçekleştirilebilmektedir. Öksürük 3 haftayı geçtiğinde hala devam ediyorsa göğüs hastalıkları tarafından mutlaka muayene edilmelidir. Şuruplar ile başlayan tedavi yöntemleri arasında antibiyotik de bulunmaktadır.

Bronşların dolması ve iltihap oluşması sonucu antibiyotik tedavisi ile ciğerlerin boşaltılması sağlanmakta ve öksürüğün tamamen ortadan kaldırılması da mümkün olabilmektedir. Diğer rahatsızlıklara bağlı olan öksürük çeşitlerinde ise uzmanların uygun görmüş olduğu tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Öksürüğe Hangi Bölüm / Doktor Bakar?

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan öksürük problemi için öncelikle dahiliye ya da kulak burun boğaz uzmanlarından birine görünülebilir.

https://www.hangidoktorbakar.com/oksuruk-icin-hangi-doktora-gidilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir