Sağlık

Omuz Ağrısına Hangi Doktor Bölüm Bakar?

Omuz Ağrısına İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Omuz ağrısı yaşayan hastalar yaşadıkları sıkıntının boyutlarına göre Fizik Tedavi veya Dahiliye bölümüne görünmelidir. Kararsız kalan hastalar Dahiliye uzmanını tercih edebilir.

Omuz ağrısı, baş ve gözdeyi birbirine bağlayan ense ve kollara ayrılan kısımlarda görülür. Omuz ağrısı her yaş grubunda olabilecek bir vakadır. Ağrının şiddeti değişkenlik gösterebilir. Değişkenlik sebepleri fiziksel hareketler veya ciddi sebepler olabilir

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

– Yanlış hareket yapma
– Yastığın rahatsızlığı
– Rüzgar sebebiyle soğuk kapma
– Kırıklar
– Zedelenmeler
– Hareketsizlik
– Tümör
– Boyun fıtıkları
– Sinir sıkışmaları
– İç hastalıklar
– Kalp ve damar hastalıkları
– Romatizmal hastalıklar

Eğer ağrı şiddeti çok ve bununla birlikte kilosal değerde ciddi değişiklikler yaşıyorsanız dahiliye uzmanına gitmenizde fayda vardır.

Dahiliye uzmanı gereken teşhisi koymak için çeşitli tahliller yapacak ve tedavi sürecini başlatacaktır.

Ancak omuz ağrı şiddeti normal boyutta olup ara ara görülüyorsa fizik tedavi bölümüne gitmelisiniz.

Genellikle ters hareket yapma, yastık rahatsızlığı gibi sebeplerden dolayı omuz ağrısı görülür.

İş Hayatı Omuz Ağrısına Davetiye Çıkarıyor

Teknoloji çağının getirisi olduğu kadar götürüsü olduğunu hepimiz kabullenmiş durumdayız. Sağladığı kolaylıklar ile her an her yerde olabilecek her şeye ulaşabiliyoruz.

Ancak gerek bilgisayarlar gerek akıllı telefon ve tabletler omuzun normal yapısını bozabiliyor.

Gün boyunca bilgisayar başında işi olan insanların diğer insanlara oranla daha fazla yaşadığı bu durum bunun örneği sayılabilir.

Ense ve omuzlarda yaşanan ağrılar gerekli fiziksel tedaviler alınmadığı zaman başka türlü hastalıklara sebebiyet verebiliyor.

Gün boyunca elimizden düşürmediğimiz tablet ve telefonlarda baş hizasına çıkarılmadığından eğik durma ile omuz ağrısına davetiye çıkarılmış oluyor.

Eğer yaşamımızı bunlarla beraber devam etmek istiyorsak, kullanım zamanlarında duruş şeklimize önem vermeliyiz.

Olabildiğince küçük molalar ile yürüyüşler yapmalıyız. Bu hem omurganın sağlığı hem de iş stresini atmak için güzel bir yöntem olabilir.

Omuz Ağrısını Azaltabilecek Yöntemler

Omuz ağrısı yaşıyorsanız öncelikler duruşunuzu gözlemleyin. Eğer duruşunuz da bir eğilme varsa dik durmaya  özen gösterin. Ağrı olan bölgeye belirli aralıklar ile buz koyarak şok etkisi yaratın. Oturduğunuz sandalye de sırtınızı rahat ettirebilecek, aynı zamanda dik durmanızı sağlayacak yastıklar, sırtlıklar kullanın. Ağrı şiddetine göre ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticileri kullanabilirsiniz. İş stresini ve omuz ağrılarını atlatmak için düzenli periyotlar halinde masaj yaptırın. Havluya ütü yardımı ile ısıtarak ağrılı bölgeye koyun ve bunu belirli aralıklar ile tekrarlayın.

Doktorunuzun önereceği küçük egzersizleri hemen hemen her gün uygulayın ve bunu bırakmamaya özen gösterin. Egzersizler sonrasında rahatlama değilde aksine ağrının şiddetinde artış gözlemliyorsanız derhal egzersizleri kesin ve bunu doktorunuz ile paylaşın.

İlgili Makaleler