İpuçları

Oyun Hamuru: Evde Kolay Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

Çocukların oldukça eğlenceli dakikalar geçirdiği oyuncaklardan biri olan oyun hamuru evde kolay bir şekilde yapılabilir. Kırtasiye ya da benzeri marketlerde satılan oyun hamurlarının içinde kimyasal madde bulunduğundan dolayı ve çocukların hamuru ya da hamurla oynadıktan sonra ellerini ağızlarına götürmeleri risk oluşturabileceği için evde oyun hamuru yapmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Evde Oyun Hamuru Yapımı

1. Tarif için gerekli malzemeler:
– 3 Su bardağı un,
– 2 Çorba kaşığı yağ,
– 3 Çorba kaşığı tuz,
– 1 Su bardağı su
– Gıda boyası

Yapımı:

Malzemelerimizden ilk olarak un, yağ, su ve tuzu karıştırarak uygun kıvama gelene kadar yoğurun. Kıvamı yakaladığınızda kaç renk hamur hazırlayacaksanız hazırladığınız karışımı o kadar parçaya bölerek istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz.

2. Tarif için gerekli malzemeler
– 1 su bardağı un,
– 1 su bardağı su,
– 2 çorba kaşığı sıvı yağ,
– 6 çorba kaşığı tuz,
– 2 çorba kaşığı tartar kremi ya da elma sirkesi
– Gıda boyası

oyun hamuru yapımı

Öncelikle tuz, su ve unu birbiri ile karıştırarak üzerine tartar kremi veya elma sirkesini ilave edin. Kaç renk hamur hazırlamak istiyorsanız o kadar parçaya bölün. Her birini sıvı yağ ve gıda boyası katarak kısık ateşte pişirin. Hamur piştikten sonra soğumasını bekleyin.

İpucu :
* Gıda boyası kullanmak istemeyen ebeveynler meyve ve benzeri gıdaları kullanarak renk verebilirler. Örneğin Kahverengi bir hamur elde etmek için Türk kahvesi, Kırmızı bir renk elde etmek için vişne suyu, sarı renk için zerdeçal gibi..

* Oyun hamurları çocukların gelişiminde ve eğlenceli vakit geçirmesinde renkleri, şekilleri tanımasında oldukça etkin rol oynayan bir araçtır.

* Hamuru hazırladıktan sonra mutlaka kapalı bir kapta saklayınız. Dışarıda kaldığı taktirde sertleşecek ve şekil verilemeyecektir.

İlgili Makaleler