Çiçek ve Bitkiler

Petunya Çiçeği Bakımı Nasıldır?

Çiçekli bir bitki olan Petunya, Solanales ailesindendir. İlkbahar mevsiminden, soğuk mevsimlere kadar çiçek açarlar. Kendi içinde 4’e ayrılır. Bunlar büyük çiçekli, çok çiçekli, küçük çiçekli, zemin kaplayıcı olarak adlandırılırlar.

Petunya çiçeğinizi nerede yetiştireceğiniz size kalmış. Çeşitleri olan bu çiçeği saksıda, sepette veya çiçek yatağında yetiştirerek büyümesini sağlayabilirsiniz.

petunya çiçeği nasıl bakılır

Petunya çiçeği patlıcangiller (Solanales) familyasının üyelerinden olup yaz mevsiminin harika renklere sahip çiçeklerinden biridir. Petunya, kahkaha çiçeği olarakta bilinir.

Petunya Yetiştirmek İçin Alan Seçimi

Petunya yetiştirmeye başlamadan önce çiçeklerinizi koyacağınız alanın günde en az 6 saat güneş görmesi önemlidir. Bu çiçek türü biraz da olsa gölgede durabilir fakat güneş ışığı ile beslenmesi kaçınılmazdır. Bunun dışında seçtiğiniz alanın oldukça kuru olmasından da emin olmalısınız. Bu bitki için tuz çok önemlidir dolayısıyla ona bu ihtiyacını gübre vererek sağlayabilirsiniz.

Petunya Ekimi

Petunya bitkisi filiz veya tohumlardan verim alarak yetişir. Dilerseniz çiçeği hazır bir şekilde çiçekçilerden temin edebilir ya da tohum ile ekebilirsiniz. Yalnız petunya ekildikten sonra filizlenmek için 8-10 hafta kadar bir vakit istemektedir. Tohumlarını ekeceğiniz yere iyi, güzel bir şekilde saçmanız gerekmektedir.

Nasıl Gübrelenir ve Sulanır?

Her çiçekte olduğu gibi bu bitkinin de sulanması oldukça önemlidir. Çok fazla suya boğmadan sıkça sulamanız fayda sağlayacaktır. Sulama dışında bitkiniz bol çiçek versin, canlı görünüme sahip olsun istiyorsanız gübreleme yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz sulama esnasında sıvı gübreleme yöntemini de tercih edebilirsiniz.

Bakım ve Budama

Bitkinizin sağlıklı ve bakımlı olması için ölen ve işlevini kaybeden çiçekleri ve uzayan otları budamanız gerekir.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konu
Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?