Sağlık

Rahim Kaşıntısı Neden Olur?

Rahim kaşıntısı, her kadının hayatı boyunca bir kez dahi olsa karşılaştığı bir sıkıntıdır. Her kaşıntı da olduğu gibi rahimde de meydana gelen kaşıntılar gelip geçici olabileceği gibi rahimle ilgili bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Bu kaşıntı türü oldukça yaygındır.

Çoğunlukla mantar hastalığının sebep olduğu bir kaşınmadır. Daha çok yaz sıcak mevsimlerde meydana gelmekte ve kişiyi oldukça olumsuz yönde etkileyerek rahatsızlık vermektedir. Kaşıntının yanı sıra akıntı, kötü koku şikayetlerini gösterebildiği gibi idrar yapma sırasında yanma, kızarıklık ve cinsel ilişki esnasında acıma gibi şikayetlerin görünmesi mantardan kaynaklanmaktadır.

Genital bölgenin duş jeli ve sabun ile yıkanması, ıslak mendil ile temizlenmesi, aynı pedin bir kaç gün kullanılması, çeşitli sebeplerden dolayı vajinal bölgesinin ıslak kalması, bir iç çamaşırının değiştirilmeden bir kaç gün kullanılması kaşıntı oluşmasının sebeplerindendir. Bu bölgede oluşan rahatsızlıkların uzman bir doktor tarafından tavsiye edilen yöntemlerle tedavi edilmesi son derece önem taşımaktadır. Doktor kaşıntının sebebine göre fitil, krem ya da ilaç önerebilir. Tavsiye edilen ilaçlar düzenli olarak kullanıldığı ve verilen tavsiyelere harfiyen dikkat edildiğinde kişi kaşıntıdan kurtulabilmektedir.

Tuvalet ihtiyacının giderilmesinin ardından genital bölgenin veya iç çamaşırın ıslak kalması ile mantar hastalığı ve rahim ağzı yaraları oluşumu görülmektedir. Ve bu söz konusu durumlar kaşıntılara yol açmaktadır. Genital bölge enfeksiyona maruz kalabilecek bir bölge olduğundan ciddiyet ve özen istemektedir. Enfeksiyon oluşan bölgede ki kaşıntılar aşırı bir şekilde olarak yara halini alabilmektedir.

Bu bölgede ki kaşıntılar ile rahim dudaklarının kenarlarında sızlama şikayetleri görülürken, cinsel ilişki sırasında partnerle temas halinde olunduğunda bu sızlamalar artış göstererek, acı vermektedir. Mantar varsa cinsel ilişki sırasında partnerinize de bulaşma riski taşımaktadır. Ayrıca regl (adet) döneminin bitiminde duş alınmadığında da kaşıntı ile pis koku yapabilmektedir. Dolayısıyla regl sonlandığında duş alınması olumlu bir faktördür.

Giyilen iç çamaşırları çok uzun süre durmamalı, sık bir şekilde değiştirilmelidir. Özellikle ıslanan iç çamaşırlarına çok dikkat edilmeli, mutlak surette kuru olmalıdır.

İlgili Makaleler