Saç Dökülmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Saçlar pek çok nedene bağlı olarak dökülmekte ve saç dökülmesi adı verilen durum ortaya çıkmaktadır. Aslında günlük 150 tele kadar dökülen saçların normal kabul edilmesi uzmanlar tarafından da onaylanmaktadır. Fakat belli kişilerde 150 taneden çok daha fazla saç dökülmesi yaşanmakta ve bu durum da kişileri endişelendirmektedir. Saçların dökülme sebepleri arasında pek çok neden bulunmaktadır. Bu nedenler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Saç Dökülmesi Nedenleri
Saç dökülmesinin en yaygın nedenleri arasında genetik ve kansızlık yer almaktadır. Bunun dışında stresin yaşandığı dönemlerde saçlarda belli değişiklikler oluşmakta ve hatta saçkıran rahatsızlığı dahi ortaya çıkabilmektedir. Aynı zamanda saç dökülmesini stres haline getiren ve bu nedenden de saçları dökülen kişiler oldukça fazladır. Bir diğer neden, kullanımı gerçekleştirilen ilaçlar nedeniyle saçların dökülmesidir. saç dökülmesi arasında yaygın olarak yer alan bu neden akne ilaçları, doğum kontrol hapları ve kemoterapi gibi ilaçlardır.

Uyuşturucu kullanımı da yine saçların dökülmesine neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Demir eksikliği ve A vitamini eksikliği yönünden gerçekleştirilen beslenmeler de yine saçların dökülmesine neden olabilmektedir. Gebelik, daha önceden yaşanan travmalar ve buna benzer stres faktörlü sebepler de saç dökülmesi konusunda bulunan nedenleri oluşturmaktadır. Tüm bunların yanı sıra briyantin, saç spreyi ya da jöle de yine saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç Dökülmesi Tedavisi
Saç dökülmesinin tedavisinden ziyade öncelikle bu durumun önüne geçmek gerekmektedir. Sağlık açısından vitamin ve protein yüklü besinler ile beslenmek öncelikli olarak saç dökülmesinin önüne geçmektedir. Tüm bunların yanı sıra stresten uzak durmak ve bol su tüketimi gerçekleştirmekte yine saç dökülmesine engelleyecektir. Eğer yapılan bu müdahalelere rağmen saçların dökülmesi engellenemiyor ise öncelikli olarak bir uzmandan destek alınması gerekmektedir. Çünkü kanser gibi hastalıklar saç dökülmesi ile belirti gösterebilmekte ve aniden ortaya çıkabilmektedir.

Düzenli beslenildiği halde ya da farklı müdahaleler gerçekleştirildiği takdirde saç dökülmesi sona ermiyorsa kişilerin yine bu konuda uzman bir hekime görünmeleri ve şampuan ya da ilaç desteği talep etmeleri gerekmektedir. Saç dökülmesine karşı piyasada pek çok farklı ürün yer almaktadır. Sarımsak özlü şampuanlar, bitkisel saç kürleri ya da oral yol ile alınan haplar saç dökülmesinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilmektedir. Ancak bu ilaçların ya da şampuanların kullanılması için mutlaka bir hekimden tavsiye alınmalı ve hekim tavsiyesi dışında kullanım gerçekleştirilmemelidir.

Strese ya da depresyona bağlı olan saç dökülmelerinde ise kişilerin bir psikolog ya da psikiyatr aracılığı ile nedenleri ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Travmalar yaşayan kişilerde saç dökülmelere sıklıkla görülebilmektedir. Ancak bunlar için ilaçla tedavi zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu nedenle kişilerin öncelikli olarak saç dökülmesine neden olabilecek psikolojik faktörleri ortadan kaldırmaları ve uzman psikolog ya da Psikiyatrlardan destek almaları tavsiye edilmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilmelidir?
Saçlarında dökülme meydana gelen ve bundan rahatsızlık duyan kişiler dermatoloji yani cildiye bölümüne gitmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir