Sağlık

Saçkıran Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Erkek ve kadın ayrımı olmadan her yaştan insan yüz bölgesine ve saçlarına aşırı önem vermekte herhangi bir sıkıntıyla karşılaşıldığında panik yapılarak moral olarak çökmektedir. Özellikle saç dökülmeleri fark edildiğinde inanılmaz bir tedirginlik başlamaktadır. Bunun üzerine çevrelerine ya da internete danışan kişiler yalan yanlış, olmadık ve kulaktan duyma bilgilerle daha da endişelenmektedir. Bu yaşanılan panikle de olmayacak tedavi yöntemleri denenerek kişiler daha da çıkmaza girmektedirler.

saçkıran belirtileri nelerdir

Konumuz saçkıran belirtileri fakat bu rahatsızlığın daha önceden herhangi bir bulgu ya da belirti ile sinyal verdiği görülmez. Bağışıklık sisteminin vücudu koruması yerine vücuda saldırması ile gerçekleşebilen hastalıklardan sadece biridir. Örneğin varis rahatsızlığının cilt üzerinden başlangıcı görülebilmekte ve ağrı, sızı gibi şikayetleri olmaktadır. Fakat saçkıran için bu sebep geçerli değildir. Çünkü bu rahatsızlığa özgü dökülmeler anlık olarak gerçekleşmektedir. Saçlar tekrar hızlı bir şekilde çıkabileceği gibi, bu aylar ya da yıllar da sürebilmektedir.

Nedeni henüz tam olarak netlik kazanmayan bu rahatsızlık her 100 kişiden 2’sinde görülmektedir. Bazı insanların saç ya da sakalında madeni para büyüklüğünde dökülmeler oluşurken saçkıran problemiyle karşılaşan insanların %5’inde saçların komple döküldüğü görülebilmektedir. Stres ile ilişkisi olan bu rahatsızlıkta insanlar saçları döküldüğünde daha fazla strese girerek yaşam kalitelerinin düşmelerine ve psikolojik olarak etkilenmeye neden olabilirler. Saçkıran kişinin sosyal problemler yaşamasına da sebep olabilen bir rahatsızlıktır.

Fakat moral, mutluluk ve motivasyon son derece önemlidir. Geçmeyecek diye bir kaide olmayıp, geçme ve yeni saçların çıkma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca bu problem için geliştirilmiş ilaçlar bulunduğu gibi bitkisel tedavileri de mümkün olabilmektedir. Diğer yazılarımızda detaylıca ele alacağız.

Saçkıran Nasıl Anlaşılır, Kaşıntı Olur mu?

Saçların aniden nedeni belli olmaksızın madeni para büyüklüklerinde yer yer döküldüğünden bahsettik. Dökülen bu saçların yerine saçlar çıkarken renkleri beyaz veya gri renk olabilmekte daha sonra kendi rengine dönebilmektedir. Bu saç dökülmelerinin oluştuğu alanlarda fazla olmamak kaydıyla kaşıntılarda görülebilmektedir. Saçkıranın anlaşılabileceği başka net faktör yoktur. Dökülme ve küçük kaşıntılar saçkıranın anlaşılması için yeterli faktörlerdendir.

Bu rahatsızlığa maruz kalan kişilerin kafaya takmamaları ve dert etmemeleri gerekmektedir. Bu sıkıntı için bir hekime başvurmak yapılacak doğru hamlelerden biridir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir