Sağlık

Saçkıran Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı stres doğrultusunda ortaya çıkan saçkıran rahatsızlığı tedavisi mümkün bir hastalıktır. Ancak uygulanan tedavilerde olumlu yanıt almak ve tekrar karşılaşmamak için stres ve benzeri olumsuz durumların çözülmesi, ortadan kalkması gerekmektedir. Mümkünse sizin stres yapmanıza sebep olan ortam veya kişilerden uzaklaşmanız avantajınıza olacaktır.

Evde uygulayabileceğiniz iki çeşit yöntem bulunmaktadır ve bu tedavi yöntemlerinin başarı oranları %85-95 civarındadır. İlk olarak ekonomik olması açısından sarımsak tedavisi ile çözüm arayabilirsiniz.

saçkıran evde nasıl tedavi edilir

Sarımsak İle Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer?

Uygulama oldukça basittir. Ancak tedavi yöntemi her ne olursa olsun az önce de belirttiğimiz gibi öncelikle streste uzak durmalı ve sabırlı olmalısınız. 1-2 haftalık sarımsak tedavisinden sonra bir değişim göremediğinizde olmuyor deyip bırakmamalısınız. Çünkü saçların tekrar çıkması 7-8 ayı bulabilmektedir.

Öncelikle bir diş sarımsağı ikiye bölün ve sarımsağın düz kısmını dökülme yaşadığınız alanlara pembeleşinceye kadar sürün. Hafif tahriş olduğunda bırakın. Sarımsağı sürdükten sonra 5-6 saat kadar duş almayın. Eğer duş alacaksanız duş aldıktan sonra sarımsağı uygulayın. Her ne kadar kötü ve rahatsız edici bir kokuya sahip olsa da sarımsağın bir çok sağlık problemine karşı iyi geldiğini unutmayın. Sabrederek aynı uygulamayı her gün yapın ve 5-6 ay kadar devam ettirin. Motivasyonunuz tamsa ve sarımsak tedavisini aksatmadan devam ettiriyorsanız olumlu dönüş alma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Saçkırana Karşı SADBE Önerilmektedir

Dünya üzerinde saçkıran tedavisi için bilimselliği kanıtlanmış olan iki madde bulunur. Bu maddelerin isimleri DPCP ve SADBE’dir. DPCP yan etkileri bulunan bir madde olduğu için fazla tercih edilmez. SADBE geçmişte doktorların reçete etmesi ile bazı tecrübeli eczacılar tarafından hazırlanan bir üründü. Günümüzde ise ülkemizde SADBE markası ile tüm eczanelerde bulunmakta saçkıran tedavisinde büyük başarı göstermektedir. SADBE %90-95 oranında tedavi sağlamaktadır. Ancak bu ürünün kullanımından önce de stresten uzak durmak ve sabırlı olmak öncelikli kuraldır.

SADBE roll-on formunda olduğu için uygulaması oldukça pratiktir. %1 ve %0.1 ‘lik olmak üzere iki çeşidi bulunur. Öncelikli olarak %0.1’lik olanın kullanılması uygun görülür. 3 ay kadar kullandıktan sonra süreci hızlandırmak için %1’liğe geçilmelidir. Dökülme söz konusu olan alanlara roll-on formunda ki ürün bölgeyi tamamen ıslatıncaya kadar sürülür ve bekletilir. Duş alınması gerekiyor ise duştan sonra kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler