Sağlık

Saçkıran Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

İnsanlar değişen yaş ve zamanlarda gerek genetik sebeplerden, gerekse farklı rahatsızlıklardan dolayı kalıcı saç dökülmesi problemine maruz kalırken, bazı insanlarda saçkıran hastalığından dolayı bölgesel ve geçici saç dökülmeleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

Saçkıran Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Vücudun Kıl Bulunan Her Bölgesinde Oluşabilir
Tıpta ki ismi Alopecia Areata olan Saçkıran hastalığı bir çok insanı bazı dönemlerde etkisi altına alarak saç, sakal, kaş gibi kıl bulunan her yerde küçüklü, büyüklü ya da ortalama madeni para büyüklüğünde ki dökülmelere neden olmaktadır. Bu dökülmeler tek bir alanda bir iki nokta dökülmelere neden olabileceği gibi birden fazla ve daha dağınık bölgelerde de oluşabilmektedir.

Akıllara Gelen İlk Soru Bulaşıcı mıdır?
Saç kıran ile karşılaşan kişiler çok daha iyi bilir. Çevrenizde ki insanlar size korkarak veya şüpheli yaklaşımlarda bulunabilirler. Ya da siz ailenizden birine bulaşacağının endişesine kapılıyor olabilirsiniz. Hatta bazı insanlar berbere her gittiğinde acaba kullanılan tarak, makas veya makine den saçkıran hastalığı kapar mıyım? diye düşünebilirler.

Saçkıran Bulaşıcı Bir Rahatsızlık Değildir!
Alopecia Areata rahatsızlığına maruz kaldıysanız veya bir yakınınız da var olup başkalarına bulaştıracağını düşünüyorsa rahat olunmalıdır. Çünkü saçkıran bulaşıcı değildir. Her ne sebeple olursa olsun kişiden kişiye direk temasla ya da ortak kullanılan bir eşya ile ya da benzer şekilde ne olursa olsun bulaşmayacaktır.

Bağışıklık Sisteminin Sebep Olduğu Bir Hastalıktır
Oluşumunda rol oynayan sebep ve faktörler henüz bilimsel olarak netleşmemiş olup, üzerinde hala çalışmalar sürdürülmektedir. Fakat uzmanların bu konu ile alakalı ortak düşünceleri mevcuttur. Sıkıntı, stres, üzüntü ve benzer duygusal çöküntüler bağışıklık sisteminin zayıf düşerek saçkıran hastalığının ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Saçkıran Nasıl Oluşur?
Olumsuz yönde duygusal problemler yaşayan insanların bir çoğunda ağırlıklı şekilde görülmektedir. Sinir, stres, üzüntü gibi olumsuz durumların içinde olan insanların maalesef bağışıklık sistemleri de olumsuz etkilenmektedir. Bilindiği üzere bağışıklık sistemi insan vücudunun savunma mekanizmasıdır. Bu savunma mekanizması herhangi bir şekilde zarar gördüğünde ve zayıfladığında kendi kendine saldırıya geçerek çeşitli rahatsızlıkların baş göstermesinde rol oynar. Saçkıran rahatsızlığı da bunlardan biridir.

Mantar Rahatsızlığı Saçkıran Sanılabilir
Mantar konusunu da ele almak istedik çünkü her iki rahatsızlığında sebep olduğu dökülmeler birbirine benzer olduğundan karıştırılmaktadır. Bu da yanlış yönde tedavi müdahalelerini doğurabilmektedir.

Saçkıran ile Mantar Arasında ki Fark Nasıl Anlaşılır?
Mantar ya da saçkıran dökülmeleri birbirinize benzerdir. Fakat mantar bulaşıcıdır ve kökünden akıntı olmaktadır.
Saçkıran ise bulaşıcı değildir ve herhangi bir akıntı söz konusu değildir.

Eğer çevrenizde birinde saçkırana benzer bir dökülme söz konusuysa ve aynı rahatsızlık sizde de meydana geldiyse büyük ihtimalle bulaştığını düşünürsünüz. Ancak size bulaşan büyük olasılıkla mantar rahatsızlığıdır ve tabi ki yakınınızda da ortaya çıkan rahatsızlık saçkıran değil mantardır.

Alopecia Areata rahatsızlığına maruz kalan kişi moralini yüksek tutar, stresli ortamlardan uzaklaşırsa problem düzelerek saçları %95 olasılıkla tekrar çıkacaktır. Burada en önemli nokta can sıkıcı ve sorun çıkarak ortam, kişi ve olaylardan durulmasıdır.

İlgili Makaleler