Sağlık

Saçkıran Hastalığı İçin Bitkisel Çözüm

Bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı görüp, saldırıya geçtiğinde saçkıran veya bu tür sebebi bilinmeyen hastalıklar meydana gelmektedir. Saçkıran bağışıklık sisteminin savaş açması ile lenfosit isminde ki hücrelerin sitokin olarak adlandırılan kimyasalları salgılaması ile ortaya çıkan saç dökülmeleridir. Bu hastalığın beslenme üzeni ya da türüyle herhangi bir alakası yoktur. Saç kıran rahatsızlığı görülen kişilere bakıldığında çoğunlukla stresli bir durumdan sonra başladığı görülmektedir. Bu durum atlatılıp kişinin psikolojisi olumlu yönde gittiğinde ise saçların genellikle tekrar çıktığı ve eski halini aldığı gözlemlenmiştir.

Saçkıran Hastalığı İçin Bitkisel Çözüm

Büyük oranda meydana gelen saç kayıplarında kortizon içerikli haplar veya kortizon enjeksiyonu uygulanabilir. Ancak unutulmaması ve bilinmesi gerekir ki bu tarz tedavi yöntemlerinin yan etkileri söz konusudur. Bu sebepten dolayı saçkıran tedavisi için çoğunlukla bitkisel tedavi yöntemlerinin kullanılması tavsiye ve tercih edilmektedir. Yalnız yine bilinmesi gerekir ki bu hastalık için kesin ve hızlı bir çözüm yolu yoktur. Saçkıran çoğunlukla bu tedavi yolları ile kendi kendine ve yavaşça düzelir. Bazı zamanlar ise çıkan saçların renkleri beyaz ve gri olabilir. Fakat bir süre sonra olması gereken gerçek rengini alır.

Hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemek yerine bu süreci hızlandırmak için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri sizin için aşağıda sıralayacağız. Bu yöntemler sayesinde kendiliğinden düzelmesi için gereken zamanı yarı yarıya düşürmek mümkün olabilmektedir. Yani 1 yıllık süreçte alınacak olan sonucu 6 ayda almak söz konusudur.

– İlk olarak dökülme meydana gelen bölgede ki saçları tıraş ederek işleme başlayabilirsiniz. Bunun dışında saçınızı haftada en az iki kez olmak suretiyle yıkayabilirsiniz. Sonrasında bir kaba 6 bardak su ve bir avuç buğday kepeği koyarak karıştırıp 5 dakika kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra karışımı süzün ve suyun içine 1 bardak taze sıktığınız limon suyunu ekleyin. Daha sonra saçınızı bu karışım ile yıkayın.

– Taze sıktığınız kuru soğan suyundan bir kahve fincanı alın ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Bu elde edilen karışımı saçkıran oluşan bölge ya da bölgelere sürün. Aynı işlemi haftada 1 kez olmak suretiyle uygulamaya devam edin.

– Bir miktar ak kızıl ağaç yaprağı edinin ve bu yaprakları mikserden geçirin. Tülbent kullanarak suyunu sıkarak elde ettiğiniz suyu problemli bölgelere sürün.

– 1 lt suyun içine toz haline getirilmiş olan bir avuç defne tohumunu ekleyin ve lapa elde edinceye kadar kaynatın. Kaynattıktan sonra ılık olması bekleyin. Elde edilen lapayı saçkıran oluşan bölge ya da bölgelere uygulayın.

Dilerseniz bunlarla uğraşmadan saçkıran tedavisi için %95 oranında başarı sağlayan SADBE’yi tercih edebilirsiniz. SADBE kısa sürede sonuç vermekte olup, günümüzde bu hastalığın iyileşmesi için kullanılan en yaygın ilaçtır.

İlgili Makaleler