Sağlık

Saçkıran Sebepleri

Saçkıran, kişinin bağışıklık sisteminde meydana gelen bir problemden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fakat meydana gelmesinin nedeni henüz bilinmemektedir. Bağışıklık sisteminin insan vücudunu korumak yerine neden saldırdığı tam olarak netliğe kavuşturulmuş değildir. Bu konuda ki bilimsel çalışmalara devam edilmektedir.

Saçkıran sorunuyla karşılaşan kişilerde görülen ortak sebepler şu şekildedir.

saçkıran sebepleri

Genetik Faktörler
Saçkıran probleminin meydana gelmesin de genetik durumların söz konusu olduğu görülmektedir. Bu insanlarda virüs, çevresel faktörler, stres, üzüntü gibi nedenler saçkıranı tetiklemektedir. Ailelerinde saçkıran durumu bulunan ya da bulunmuş kişilerin saçkıran riski maalesef diğer kişilere göre daha fazladır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde astım, atopik egzama, saman nezlesi, kansızlık ya da tiroid hastalıklarıda görülebilmektedir.

Bağışıklık Sistemi
Yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi bağışıklık sistemi normal şartlarda insan vücudunu dış etkenlerden korumakla görevlidir. Fakat nedeni tam olarak bilinmeyen sebeplerden dolayı bazı kişilerin bağışıklık sistemi vücuda karşı saldırıya geçmektedir. Bu durumda da saçkıran rahatsızlığıyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Çünkü bu durumda akyuvarlar saç köklerinde büyümekte olan saç köklerine saldırıya geçmektedir. Bu meydana gelen saldırıdan dolayı da olumsuz yönde etkilenmekte olan saç kökleri küçülerek, saç üretiminin yavaşlamasında rol oynamaktadır. Fakat kök hücreleri saç köklerini saldırıdan etkilenmemiş olan, yeni hücrelerle destekleyerek dökülen saçların yerine yenilerinin çıkmasını sağlayabilmektedir.

Stres
Üzüntü ve stres sonucunda kişinin girdiği depresyon ve benzer yönde ki duygusal nitelikler kişi üzerinde sıkıntı yaratarak bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olmaktadır. Saçkıranın genellikle duygusal travmaların, stresli dönemlerin sonrasında ortaya çkması da bundan kaynaklıdır. Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi sonucunda stres ve üzüntü saçkıran oluşumunu tetiklemektedir. Sınav dönemine olan çocukların bu sorunla sıkça karşılaşması bu stres ve sıkıntı yüzündendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir