Sağlık

Saçkıran Zararları Nelerdir?

Dünyanın neresinde olursa olsun insanların maruz kalabileceği evrensel rahatsızlıklardan biri olan saçkıran, saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bu saç dökülmeleri bozuk para büyüklüğünde yer yer olabileceği gibi daha büyük boyutta bölgesel bir şekilde de meydana gelebilir. Çoğunlukla saçta meydana geldiği için saçkıran deniliyor olsa da sakal, kaş ve kirpik gibi kıl bulunan her yerde ortaya çıkabilir.

Saçkıran Zararları Nelerdir?

Saçkıran Kimlerde Olur?
Dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı olmaksızın tüm herkes saçkıran problemiyle karşılaşabilir. Ancak özellikle genç yaşta ki insanlarda görülür. Oluşumu hakkında bilimsel bir netlik yoktur. Ancak uzmanlar bağışıklık sisteminin kendi kendine düzenlediği saldırı doğrultusunda meydana geldiği konusunda hemfikirdir.

Vücudun koruma görevlisi olan bağışıklık sisteminin yanlış çalışmasında ki etken ise kişinin stresli bir durumda olmasından kaynaklıdır. Stres, üzüntü ve moral bozukluğu gibi depresif yaşam tarzı olan insanlarda maalesef bağışıklık sistemi olumsuz yönde etkilenerek saçkıran ve başka hastalıklara kapı açabilir.

Saçkıran Olan Kişide Saç Ne Zaman Çıkar?
Saçkıran olmanıza neden olan stres, üzüntü ya da moral bozukluğu gibi durumlardan derhal uzaklaşmalı ve yüksek motivasyona sahip olmanız gerekmektedir. Bu durumdan kurtulamadığınız sürece herhangi bir ürün bile kullansanız olumlu cevap alamazsınız ya da alsanız bile tekrar karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Stresi ortadan kaldırır, yüksek motivasyona sahip olursanız %90-95 oranında saçlarınız tekrar çıkacaktır. Ancak saçların ne kadar zaman sonra çıkıp çıkmayacağı hakkında bilgi verilmesi mümkün olmayacaktır. Çünkü bu durum kişiden kişiye değişebilir. Yalnız bilinmesi gereken şudur ki saçkıran tedavisi için bazı yöntemlerin kullanılması tetikleyici rol oynayacağından saçların kendi kendine çıkmasını beklemekten daha avantajlıdır.

Saçkıranın Zararları Nelerdir?
Saçkıran rahatsızlığının herhangi bir zararı yoktur ancak üzüntü ve moral bozukluğu geçmediği sürece rahatsızlık geçmeyeceği gibi yanlış çalışan bağışıklık sisteminden dolayı farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Bunun dışında saçkıranın zararı için söylenebilecek tek faktör dökülen saçlar olup beraberinde yine moral bozukluğuna sebebiyet verebilir.

İlgili Makaleler