Sivilce İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Çoğunlukla gençlerin ergenlik döneminde maruz kaldığı, kadınların ise adet dönemlerinde karşılaştığı sivilceler yüz, omuz, sırt, boyun ve dekolte bölgelerinde sivilceler meydana gelmektedir. Oluşan akne ve sivilceler ise doğru beslenme ve temizlik ile çok fazla kalmadan kısa sürede vücudu terk eder. Uzun dönemli sivilcelerin meydana geldiği durumlarda ise farklı önlemler almak, doktora görünmek ve çeşitli kürlerle maskeler uygulanması gerekebilir.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilceler ciltte yağ oranının çok fazla miktarda olduğu bölgelerde meydana gelen bir cilt problemidir. Toplumda her 100 kişiden neredeyse 80 kişide meydana gelmektedir. Özellikle 12-18 yaşları arasında ki ergenlik döneminde bulunan gençlerde oldukça fazla görülür. Bunun sebebi ergenlik döneminde ki insanların yağ dokularının daha fazla gelişmesi ve artmasıdır. Bu artış ile beraber iltihaplı, kızarık şişlikler ile karşılaşılır. Sivilceler ile yağlı cildin doğrudan ilişkisi vardır. Sivilceli insanların yağ dokusu da artış gösterdiğinden bir süre sonra yağ kanalları tıkanarak mikrobik oluşumlar başlar. Mikroplar yağları parçalayarak sivilce oluşumuna neden olur.

Sivilce İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilmelidir?

Bir cilt problemi olan sivilce için cildiye yani dermatoloji uzmanlarına başvurulması gerekmektedir. Eğer herhangi bir iç hastalığından dolayı ortaya çıkan bir durumsa doktorunuz sizi iç hastalıkları uzmanına da yönlendirebilir.

Sivilcesi Olanlar Nasıl Önlem Almalı?

Yazımızın başlangıç kısmında da belirttiğimiz gibi vücutta yağ dokusunun artış göstermesiyle alakalı olan sivilceler için öncelikle sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Yağlı, tuzlu, şekerli hazır gıdalar vücutta yağlanmaya neden olduklarından uzak durulması gerekir. Çoğunlukla doğal gıdalarla beslenilmeli ve fast food ismi verilen hazır gıdalardan kaçınılmalıdır.

Ayrıca bilindiği üzere sivilceler yağlı, kirli ve gözenekleri tıkalı olan ciltlerde daha fazla meydana geliyor. Buna istinaden cildin yağlanmasına göre günde 1-2 kez temizlenmesi ve yatmadan önce tonik ile silinmesi tavsiye ediliyor.

Sağlıklı bir cilt için mutlak surette cilt nemlendirici ile beslenmeli. Fakat uygulanacak nemlendiricilerin rastgele değil uzman tavsiyesi ile alınması ve kullanılması önem taşıyor. Çünkü nemlendiriciler kuru, yağlı veya karma cilt tiplerine göre farklılık gösterebiliyor.

Makyaj yapıyorsanız pudra, dondöten, BB krem gibi ürünlerin kullanımı cildin hava almasını engelleyerek, gözeneklerin tıkanmasına yol açabiliyor. Dolayısıyla cildinde sivilce problemi olan birinin bu malzemeleri kullanmaması önerilmektedir.

Bunların dışında sivilceler stresli ve depresif yapıya sahip insanlarda da sıkça görülen bir durumdur. Stresli durum veya ortamlardan uzaklaşmadıkça maalesef bu problemden de kişi kurtulamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir