Anasayfa / İpuçları / Soya Sütünün Faydaları Nelerdir?

Soya Sütünün Faydaları Nelerdir?

Soya sütü, laktoz intoleransı sebebiyle inek sütü tüketemeyen insanlar için ideal bir alternatiftir. Fakat soya sütünün faydaları sebebiyle inek sütü içebilen insanların bile tükettiği bilinmektedir. Bunun sebebi soya sütünün insan sağlığına olan faydalarından kaynaklı denilebilir. Her ne kadar soya sütünün insanlara olan yararları hakkında yapılan çeşitli çalışmalarda sonuçlar değişik olsa da her çalışmanın ortak noktası insanlara yararlı olduğu yönündedir.

Protein bakımından oldukça zengin olmakla beraber inek sütünde mevcut olan liften çok daha fazla içeren soya sütü, soya fasulyesinin 24 saat suda bekletilmesi ile meydana gelen pürenin süzülmesi ve ortaya çıkan suyun 10 dakika boyunca kaynatılması ile hazırlanmaktadır. Soya sütünü hazırlanmış ve paket haline getirilmiş şekilde de piyasada bulmanız mümkün olmaktadır.

Soya sütünün lif bakımından oldukça bir besin olduğundan bahsetmiştik. Lif dışında içinde izoflavon bulunmaktadır. İzoflavonun meme kanseri öncelikli olmak üzere diğer bazı kanser türlerine karşıda koruma sağladığı söylenmektedir. Fakat çeşitli kaynaklara göre de soya ile kanser arasında bulunan ilişki biraz karışıktır. Fakat uzmanlar faydalı olduğu hakkında ortak görüş sahibidir. Siz yine de soya sütüne karşı önyargılı ve endişeliyseniz kullanmayabilirsiniz.

Çoğu insan soya sütünün yağsız olduğunu düşünmektedir, fakat bu yanlış bir bilgidir. Soya sütü yağsız değil, inek sütünden %2 daha yağlıdır. Fakat bu yağ oranı kolesterolü olumsuz etkilemektedir. Fakat kalsiyum bakımından sütten daha zayıftır. İnek sütüyle aynı oranda olan soya sütü inek sütüne göre 4’te 1 daha az kalsiyum içerir.

Önerilen Makale

çiğ süt nasıl pişirilir

Çiğ Süt Nasıl Pişirilir?

Tam bir kalsiyum deposu olan süt kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesi açısından da oldukça önemli bir besin maddesidir. Fakat çiğ süt bir çok bakteriyi içinde bulundurduğundan dolayı kesinlikle içilmez ve içilmesi için kaynaması gerekmektedir. Sütün içilebilmesi için pastörizasyon, sterilizasyon, UHT sterilizasyon...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir