Timsah Nerede Yaşar, Ne Yer ve Özellikleri Nelerdir?

Timsah, latincede crocodilus olarak adlandırılan sürüngen ailesinden bir canlıdır.

Timsahlar Nerede Yaşar?
Çoğumuzun belgesel, film veya hayvanat bahçelerinden tanımakta olduğu bu sürüngenler sıcak bölgelerde ırmak, haliç, akarsu veya göllerde hayatlarını sürdürmektedir.

Timsahların Özellikleri
Geçmişi milyonlarca yıl önceye dayanan bu hayvanlar en büyük sürüngenlerdir. Gövdeleri dikdörtgen şeklinde ki dikenlerden oluşup koruyucu ve kalın örtülerle bezenmiştir.

Timsahların ön ayaklarında beş, arka ayaklarında ise dörder parmak bulunur. Parmak aralarının tamamı ya da bir kısmı perdelidir. Kuyrukları uzun ve zırhlı olduğu gibi alt kenarları boylu boyunca yuvarlak dikenlere sahiptir.

Timsahların çok sağlam dişleri vardır dişleri zarar gördüğünde yenisi çıkar. Alt çenesi sahip üst çeneleri oynaktır. Avını yakalayıp öldürdüğünde büyük parçalar halinde veya tamamen yutabilirler.

Bir su hayvanı olan timsah ara ara su kenarında ki karaya çıkabilir. Su içerisinde ise kuyruklarının yardımıyla yüzerler.

Timsah Ne Yer?
Etobur olan timsahlar omurgalı ya da omurgasız farketmeksizin her türlü hayvanı kendine yem eder. Çoğunlukla balık ve kuş yiyen bu hayvanlar gölet ya da ırmak kenarına su içmeye gelen diğer hayvanları yakalayarak kendine yemek yapabilir. Suyun altında sinsice bekleyerek yeminin kendine 2 metre kadar yaklaşmasını bekler. 2 metreden daha uzak mesafede ki yemi kaçırma şansı yüksektir.

Timsahlar yumurtlayarak çoğalır ve oval şekilde yumurtalara sahiptir. Bu yumurtaların etrafları kireçli bir taba ile kaplıdır. Timsahlar cinsine göre yumurtalarını karada farklı farklı yerlere bırakırlar. Yumurta sayısı tamamen boyutuna ve yaşına göre değişmektedir. Yumurta sayısı ortalama 15-60 adet arasındadır. Dişi timsah yumurtalarını karada kuma gömer ve herhangi bir tehlike olmaması açısından onların yakınında gözetler. Bu süre zarfı içinde sürekli aç durmaktadır. Erkek timsah ara ara dişisinin yanına gelse de onu beslemek için yemek getirmeyi akıl edemez. Yavrular yumurtalarından çıktığında dişi timsah onları ağızı ile suyun içine taşır.

Bu konu hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?