Sağlık

Unutkanlık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Unutkanlık İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilmeli?

Unutkanlık sorunu için hastanelerin nöroloji bölümlerinden randevu alarak muayene ve tedavi olabilirsiniz.

Günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biri olan unutkanlık pek çok kişinin şikayet ettiği sorunlar arasında yer almaktadır. B12 eksikliği, depresyon ya da buna benzer sebepler unutkanlığa neden olan faktörler arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda fiziksel sebepler de yine unutkanlık konusunda büyük önem arz etmektedir. İlaç tedavisi ile ortadan kaldırabilecek bu rahatsızlık farklı tedavi yöntemleriyle de tamamen sonlandırılabilir.

Unutkanlık konusunda büyük şikayetleri olan kişiler bu rahatsızlığın nedenlerini, belirtilerini ve nasıl tedavi edileceğini merak etmektedir.

Unutkanlığın nedenleri aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Unutkanlık Nedenleri

Unutkanlık tedavi edilmediği takdirde alzheimer hastalığına kadar ilerleyebilir ve bu hastalığı ortaya çıkarabilmektedir. Unutkanlığın en büyük nedenleri arasında stres, dikkat dağınıklığı, depresyon, yoğunluk ve fiziksel sebepler yer almaktadır.

Beyin ile alakalı olan unutkanlık mutlaka ciddiye alınması gereken durumlar arasında yer almaktadır. Genellikle orta yaşlarda seyreden ve ileri yaşlarda alzheimera çeviren bu rahatsızlık vitamin eksikliği nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Psikolojik hastalıklar, guatr, vitamin eksikliği ya da ağır bir şekilde uygulanan diyetler de yine unutkanlığı ortaya çıkarabilen sebepler arasında yer almaktadır.

Bu sebeple kişilerin daha genç yaşlarda iken beslenmelerine dikkat etmeleri ve hafızayı güçlendirecek antrenmanlar gerçekleştirmeleri unutkanlığın önüne geçebilmek için önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Unutkanlık Tedavisi

Pek çok kişi unutkanlıktan şikayet etmekte ve unutkanlığı tedavi edebilmek için çözüm yolları aramaktadır. Ancak bunun için önce belli testlerin uygulanması ve unutkanlığın neden kaynaklandığının kesin olarak tespit edilmesi gerekmektedir.

Unutkanlık tedaviden önce doğal yöntemler aracılığı ile düzeltilebilecek rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Bunun için en önemli faktör ise beslenmedir.

Vitamin ve protein açısından zengin besinler ile beslenmek ve sağlıklı bir diyet uygulamak unutkanlığı tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir. Yeterli uyku uyumak yine unutkanlık tedavisi konusunda önemli faktörlerden biridir.

Eğer beyinde herhangi bir hasar bulunmuyorsa ve alzheimer gibi hastalıkların ortaya çıkması mümkün değil ise kişilerin her gün düzenli ve yeterli derecede uyku uymaları önerilmektedir.

Bir diğer tedavi yöntemi, hafızayı geliştiren aktivitelerin gerçekleştirilmesidir. Kitap okumak, bulmaca çözmek ya da farklı oyunlar oynamak hafızayı geliştirmeye yardımcı olurken aynı zamanda unutkanlığın ortadan kaldırılmasına da yardımcı olmaktadır.

Fiziksel aktiviteler yine unutkanlığın ortadan kaldırılması konusunda önemli unsurlardan biridir. Yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek basketbol oynamak ya da buna benzer sporlar gerçekleştirmek de unutkanlığı tam olarak çözümleyebilmek mümkün olabilmektedir. Unutkanlık alanında profesör olan doktorlar nöroloji alanında faaliyet göstermektedir.

Unutkanlık ile ilgili çok büyük sorunlar yaşayan kişiler ise herhangi biri nöroloji uzmanına giderek muayene olabilmekte ve çözüm yolları arayabilmektedir.

Yapılan tespitler sonucunda anksiyete ve stresin aşırı alkol tüketiminin ve tiroit yetmezliğinin de unutkanlığa neden olabileceği saptanmıştır. Bu nedenle kişilerin öncelikli olarak bir uzmana muayene olması tavsiyeler arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler