Sağlık

Varis Belirtileri Nelerdir, Varis Nasıl Anlaşılır?

Toplardamar genişliğine maruz kaldığını düşünen insanlar emin olmak ya da bilgi almak amacıyla varis belirtileri şeklinde araştırma yapma gereksinimi duyabilirler. Varis hastalığının nasıl ve neden dolayı meydana geldiğini daha önce ki yazılarımızda çeşitleri ile birlikte detaylandırarak anlatmıştık. Bildiğiniz üzere varis rahatsızlığı bir damar genişlemesi sorunudur. Genişlemeye maruz kalan damarlar bacaklarda ağrı, sızlama, yanma, kaşıntı ve kramp gibi yakınmaların ortaya çıkmasına sebep olur.

Rahatsızlığın ilk evrelerinde çok fazla sorun yaşanmasa da aldırmayıp ihmalkar davranılırsa şikayetler artış gösterecektir. Varisler alınacak önlemler doğrultusunda önüne geçilebilen bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Fakat bakıldığında insanların çok fazla umursamadığı ve rahatsızlıklarının ilerleyerek varis yaraları meydana gelmesine sebep olacak boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır.

varis belirtileri nasıl anlaşılır

Varis çeşitleri konumuzda belirttiğimiz gibi bacaklarda görülen damar genişlemeleri kılcal, orta ve büyük olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Kılcal damarlar yalnızca kozmetik açıdan kötü görünüme sebep olurken ağrı, sızı, kaşıntı ve benzer şikayetlere yol açan asıl varis tipleri orta ve büyük varislerdir.

Şikayetlerin büyük çoğunluğu orta varislerde görülmektedir. Büyük varisler bazı insanlarda hiç bir şikayete yol açmazken bazılarında ciddi yakınmalar rol oynar.

Varis Hastalarında Görülen Şikayet ve Belirtiler

– Bacaklarda ve damarlarda ağrı
– Şişlik
– Kaşıntı
– Kramp
– Ağırlık ve yorgunluk hissi
– Uyuşukluk
– Huzursuz bacak
– Yanma

Varisten Korunma Yolları Nelerdir?

İnsanlar bu rahatsızlığa maruz kalmamak ya da kalmışsa da var olan varislerin ilerlememesi için bazı durumlara dikkat etmelidir. Koruma sağlamak için dikkat edilmesi gereken faktörleri aşağıda ki şekilde sıralayabiliriz.

– İcra edilen meslek icabı sürekli olarak ayakta durulması gerekiyorsa belli aralıklarla 3-5 dakika yürünmesi gerekmektedir. Ayrıca ayakta durduğunuz esnada ayaklarınızı oynatabilir ve ardışık olarak topuklarınızın ve ayak uçlarınızın üzerinde durmak gibi egzersizler yapabilirsiniz.

– Ayakta durmak gibi sürekli olarak oturmakta tetikleyici rol oynamaktadır. Oturduğunuz esnada ayaklarınızı pedala basıyor gibi hareket ettirmeniz ve belli aralıklarla ayağa kalkıp 3-5 dakika dolaşmanız fayda sağlayacaktır.

– Hamam, sauna, plaj gibi sıcak ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir. Genişleyen damarlara sıcak yerine soğuk suyun iyi geldiği unutulmamalıdır. Hatta bacaklar soğuk suyun içine sokularak yüründüğünde kendini toparlayacaktır. Yine bacaklar bu soğuk suyun içine sokulup çıkarılırsa faydalı olacaktır.

– Yüzmek vücuttaki tüm kasların çalışmasını sağlayan bir spordur. Fakat yüzdükten sonra güneşlenmekten kaçınmalı güneşin zararlı ışınlarına ve ısısına maruz kalınmamalıdır.

– Yüksek topuklu ayakkabı kullanımından olabildiğince kaçının. Giymeniz gerekiyorsa da tüm gün ayağınızda durmasından mutlaka kaçının.

– Beli ve paçası dar, lastikli ve sıkı kıyafetlerden uzak durun. Bol ve rahat kıyafetleri tercih etmeye çalışın.

– Günde ortalama 2 litre kadar su tüketilmesi, beslenmenin doğru yapılması olumlu yönde etkileyecektir.

– Doktor tavsiyesinde ki doğru varis çorabının kullanılması bacaklarınıza uygulayacağı baskı ile damarların toparlanmasına yardımcı olacaktır.

– Sigara ve alkol bir çok sağlık sorununa yol açtığı gibi varis problemini de tetikleyebilen zararlı ve kötü alışkanlıklardır.

– Her gün ortalama 30 dakika kadar yürüyün. Bunun yanı sıra evinizde yapacağınız bacak egzersizleri de oldukça fayda sağlayacaktır.

Üst kısımda sıraladığımız maddeler bacaklarda kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olacak ve varisten uzak durmanızı sağlayacaktır. Varis rahatsızlığını önleyecek olan bu faktörler ilerleyen varislerin gerilemesini ya da kaybolmasını sağlamaz fakat ilerlemesini durdurabileceği gibi oldukça da yavaşlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir