Yağ Bezesi (Lipom) İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Lipom (Yağ Bezesi) Nedir?

Cildin altında bulunan yağ dokusunun dengesiz bir yapıya dönüşmesi ile beraber kontrolsüz bir şekilde büyümesi durumuna tıpta lipom, Türkçe’de ise yağ bezesi ismi verilmektedir. İnce bir zarla kaplı olan bu yağ bezelerinin büyüme oranı için sınırsız denilebilir.

Lipom Neden Olur?

Lipomun neden ya da nasıl geliştiği hakkında günümüzde halen daha tam bir bilgi bulunmamaktadır. Çoğunlukla kilosu olan kişilerde ortaya çıkan bir sorunmuş gibi görünse de zayıf kişilerde meydana gelmesi bu tezi çürütmektedir. Uzmanların tek ortak görüşü genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkıyor olmasıdır. Birinci derece yakınlarında lipom olan kişilerin bu sorunla karşılaşma olasılıkları diğer kişilere göre daha fazladır.

Lipom / Yağ Bezesi İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilmelidir?

Bu cilt sorunuyla ilgilenen branş genel cerrahidir. Fakat meydana geldiği bölge ile değişiklikte gösterebilir. Mesela göz arkasında ki vak’a için göz hastalıkları uzmanı, boğaz ya da dilde meydana gelen vak’a için kbb bölümü (kulak burun boğaz) ilgilenir.

Vücudun Nerelerinde Görülür?

Çoğunlukla ense, omuz ve sırt gibi bölgelerde karşılaşılan lipom vücudun tüm her yerinde görülebilir. 1-2mm boyutunda olabildiği gibi 15-20cm boyutlarında dahi olabilmektedir.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?

Doktora başvurulduğunda çok basit bir şekilde teşhisini koyacaktır. Hatta insanlarda kendi kendilerine kolayca teşhis koyabilmektedir. Yumuşak bir yapısı bulunan lipom parmakla dokunulduğunda ileri geri oynadığı hissedilir ve çoğunlukla ağrısızdır.

Yağ Bezesi Ağrı Yapar mı?

Normal koşullarda ağrı söz konusu olmaz veya çok az derecede oluşabilir. Kemer, kolye ya da benzeri sıkışılmış alanlara denk geldiğinde ağrı oluşabilir. Özellikle el ve ayak tabanında yağ bezesinin sıkışması ile ağrı görülür. Fakat bu durumun ciddi olduğu anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir