Sağlık

Yağ Bezesi (Lipom) İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıp dilinde lipom olarak ifade edilmekte olan iyi huylu kistlere Türkçe’de yağ bezesi ismi verilmektedir. Boyutları çoğunlukla küçük olan bu yağ bezelerine kişi tarafından müdahale edilmemelidir. Fakat estetik olarak bir sorun yaşatıyor ya da ağrı gibi şikayetlere maruz bırakıyorsa tabi ki cerrahi yöntemlerle alınması mümkündür.

Genellikle orta ve ileri ki yaşlarda ortaya çıkan bir vaka olsada, her yaştan, her insanda yağ bezeleri bulunabilir. Her yaştan insanda görülebildiği gibi, kadın ve erkek şeklinde de ayırım yapmamaktadır. Fakat kadınlarda daha fazla görülebildiği gibi, erkeklerde ise çoklu şekilde meydana gelebilmektedir. Toplumda her 100 kişiden 1’i yağ bezesi olduğuna dair şikayet etmektedir.

Yağ Bezesi Nedir?

İnsan vücudunun tüm yağ dokusu bulunan bölgelerinde meydana gelebilir. Yağ bezeleri sert olmayan, çoğunlukla yumuşak şekilde görülen bir kisttir. Parmak yardımıyla üzerine bastırıldığında hafif bir oynama farkedilebilir. Cilt altında birikme gösteren yağ kistlerini yağ hücreleri oluşturmaktadır. Genel anlamda deri ile altında bulunan kas arasında ortaya çıkmaktadır. Bir nohut tanesi büyüklüğünde olabilen yağ bezeleri, bir kaç cm büyüklüğünde de ortaya çıkabilir.

Yağ Bezesinin Oluşum Nedenleri?

– İnsan vücudunda hangi sebepten dolayı ve neden yağ bezelerinin oluştuğu maalesef henüz bilinmemektedir. Fakat toplumda ki insanlar beslenme şekli veya fazla kilolardan dolayı yağ bezelerinin oluştuğu yönünde düşüncelere sahiptir. Aslında uzmanlar tarafından bunun bir hurafe olduğu ve gerçeklik payı olmadığı belirtilmektedir. Yağ bezesi sorunu görülen kişilerin aynı şekilde ailelerinde de yağ bezesi durumunun söz konusu olması bu vakaların kalıtsal olduğunu düşündürür.

– Ailesel yatkınlığın dışında dercum hastalığı, cowden ve gardner sendromu hastalıklarından dolayı yağ bezesi görülme olasılığının yüksek olduğu bilinmektedir.

– Bir çok uzman yağ bezelerinin hareketsiz yaşam sürdürmekte olan insanlarda daha çok görüldüğü konusunda ortak fikirdedir.

Yağ Bezesi Kansere Dönüşür mü?

Yağ bezeleri, iyi huylu kistlerdir. Herhangi bir kanser riski söz konusu olmamaktadır. Aynı zaman da farklı kas veya dokularada yayılması söz konusu değildir. Fakat vücudunuzda bulunan yağ bezelerinin gerçekten yağ bezesi olup olmadığının kontrol edilmesinde fayda vardır.

Bunun yanı sıra bu mevcut yağ bezesinin boyutunda bir büyüme veya farklı bölgelerde çoğalması gibi durumlar söz konusu olduğu taktirde tekrar doktora başvurulması gerekmektedir.

Yağ Bezesi Neden Ağrı Yapar?

Çok sık ağrı yapan vakalardan değildir. Fakat eğer ağrı söz konusuyla lipomun bulunduğu bölgede herhangi bir sinir sıkışmasından dolayı böyle bir şikayete yol açabilmektedir.

Yağ Bezesi Neden Büyür?

Genel anlamda aynı boyutunu koruyan yağ bezeleri, nadiren de olsa yavaş bir şekilde büyüme gösterebilir. Hangi yağ bezesinin ne zaman büyüyeceği veya aynı şekilde kalacağı maalesef bilinememekte olduğu gibi kilo alınması doğrultusunda da büyümeye maruz kalabilmektedir.

Normal olmayan bir durum farkedildiğinde uzman bir hekimin görmesi gerekmektedir.

Yağ Bezesi Nasıl Alınır?

Vücutta meydana gelmekte olan daha farklı şişliklerde buz ya da evde yapılacak olan farklı çözümler olabilir. Fakat yağ bezelerinin temelinde adından da belli olduğu gibi yağ bulunduğundan evde yapılacak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Herhangi bir zararı olmadığından dolayı herhangi bir müdahale de gerektirmez. Fakat yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi eğer görsellik ya da bulunduğu yer bakımından şikayetlere yol açıyorsa alınmasında fayda vardır.

Başvurulan hekim lipomun iyi huylu olduğundan emin olmak istediğinden dolayı bir parça alarak, test edebilir.

Lipom tedavisi için küçük bir operasyona ihtiyaç duyulur. Çok rahatsız edici bir operasyon değildir.

Yağ Bezesine Hangi Doktor Bölüm Bakar?

Yağ bezesi (lipom) şikayetleriniz için hastanelerin genel cerrahi veya cildiye bölümlerine başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler