Ortaya Karışık

Yan Sanayi Nedir, Avantajları Nelerdir?

Orjinal bir ürünün görünüm ve işlev bakımından birebir olarak üretilmesine yan sanayi ürün denilmektedir. Orjinali ile kıyaslandığında birbirlerine çok benzerler. Fakat kullanımı açısından yan sanayi ürün sıkıntı doğurabilir.

Yan sanayi ürün daha çok otomotiv sektöründe söz konusudur. Örnek vermek gerekirse bir araba sileceğinin hem orjinali hem de yan sanayisi bulunabilir.

Her ne kadar birebir desekte ikisinin de üretiminde farklı malzemeler kullanılır. Dolayısıyla yan sanayi bir ürünün kalitesi ve garantisi orjinal kadar uzun sürmeyecektir.

Siz bir yedek parçacıya silecek alma gayesiyle gidip fiyat sorduğunuzda orjinali 200 tl, yan sayaniyisi 130 tl gibi bir yanıt alabilirsiniz.

Bu bakımdan yan sanayi çok daha avantajlı gelmektedir. Fakat bazı yan sanayi ürünlerde şöyle bir sıkıntı olabilir.

Yne arabadan örnek verelim. Örneğin orjinal bir silecek 50.000 tur atma garantisine sahip ve fiyatı 130 TL’yken, yan sanayi 20.000 tur atıyor ve 80 TL’yse burada mantık olarak orjinaline sahip olmak daha akıllıcadır.

Çünkü yan sanayi ürünün 50.000 tur atacak imkanı olması için 3 kez silecek değiştireceksiniz anlamını taşımaktadır.

Fakat çok kullanmakta olduğunuz bir ürün değilse ve çok nadir zamanlarda ihtiyaç duyuyorsanız. Orjinal değil de yan sanayi ürün almayı tercih edebilirsiniz.

Özellikle size zarar verme ihtimali olacak pil ya da benzeri ürünlerin yan sanayisini kullanmak önerilmemektedir.

İlgili Makaleler