Zatürre İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıpta pnömöni, halk arasında zatürre olarak tabir edilen rahatsızlık akciğer dokularının iltihaplanması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın oluşumunda bakteriler ve çeşitli mikroorganizmalar rol oynar. Zatürre çoğunlukla kişinin kendi ağız, boğaz ve sindirim kanalında yer alan mikropların akciğerlerine gitmesi ile oluşur. Bazı zatürre tiplerinin ise nadiren de olsa hastadan sağlam olan kişiye bulaşma eğilimi bulunmaktadır.

Zatürre Belirtileri Nelerdir?

– Üşüme ve titreme
– 39-40 °C’ye kadar yükselen ateş
– Öksürük
– Kirli, iltihaplı, yeşil ve pas rengi balgam
– İştahsızlık, halsizlik
– Eklem ve kas ağrıları
– Bulantı ve kusma
– Baş ağrısı

sıkça görülen belirtilerdir. Zatürre ciddi ve hafife alınmaması gereken bir sağlık problemidir. Erken teşhis edilerek, tedavi edilmesi riskli sonuçların önüne geçmektedir.

Zatürreye Hangi Bölüm / Doktor Bakar?

Pnömoni rahatsızlığından şikayetçi olan insanlar göğüs hastalıkları uzmanlarına başvurmalıdır.

Zatürre (Pnömoni) Nasıl Önlenir?

Hastalığa yol açan olumsuzluklar söz konusuysa mutlaka çare bulunmalıdır. Zatürre oluşumuna etki eden bazı kronik rahatsızlıklar takip edilerek tedavi olunmalıdır. Stresten kaçınmalı ve dengeli beslenilmelidir. Bir çok sağlık sorununda rol oynayan hijyen ve yanı sıra alkol, tütün ve ilaç kullanımı kontrol altında tutulmalıdır.

Özellikle grip salgınının mevcut olduğu zamanlarda kalabalık ortamlarda kişi ve objelerle temas olabildiğince azaltılmalı, mümkünse maske kullanılmalıdır.

Grip oluşumuna yol açan virüsler zatürre problemine direk olarak yol açabildiği gibi zatürre çeşitlerinin de ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir