Anasayfa » Hayvanlar Alemi » Zürafa Nerede Yaşar, Ne Yer?

Zürafa Nerede Yaşar, Ne Yer?

Zürafa Latince Giraffa Camelopardalis anlamına gelmektedir ve en uzun kara hayvanlarıdır. Uzun olmalarından dolayı orman kralı olarak bilinen aslan zürafaya nadiren saldırır. Bu hayvanlar uzun boyları ile bilinir ve uzunlukları ortalama 5,5 metreye tekabül eder. Afrika’da yaşayıp, memeliler grubuna giren Zürafalar boylarının uzunlukları ile diğer memelilerden ayrılmaktadır. Deriyle örtülü iki küçük boynuza sahip olan zürafaların gözlerinin tam ortasında bir şişlik bulunmaktadır.

zürafaların özellikleri ne yerler nerede yaşarlar

Zürafalar Ne Yer?
Boylarının uzun olması onların ağaçların üzerinde bulunan yapraklarla beslenmesine avantaj sağlar. Su içerken ise ön ayaklarını iki tarafa doğru açarak içebilirler. Koştukları sırada ise her iki yanda ki ayağını da aynı anda ileri atabilme özelliğine sahiptirler. 30’arlı bir sürü halinde olan zürafalar ağaç yapraklarını yedikleri gibi, dikensi yapraksı akasyaları yemekten çok hoşlanırlar. Yavruları doğduğunda boyları 2 metre olarak dünyaya gelir ve gözleri açıktır.

Zürafalar Ömrü Ne Kadar?
Çok dişili yaşam süren zürafalar en fazla 30 bireyin bulunduğu sürüler halinde dolaşırlar. Yaşam alanları diğer zürafa ve antiloplara yakın olur. Bir zürafa ortalama 25 yıl kadar yaşar. Çiftleşme zamanlarında erkek zürafalar dişileri için dövüşse de öldürme söz konusu değildir. 14-15 ay kadar hamilelik dönemleri vardır. Dünyaya gelen yavru 150-200 cm boyutlarındadır. Gözleri açık doğan bu hayvanlar doğduktan 10 saat sonra koşmaya başlarlar. Herhangi bir tehlike anında kuyruklarıyla işaret vererek anlaşırlar. Geviş getiren otobur hayvanlardan olan zürafalar genel beslenmesini ağaçlardan sağlarken su içmek için veya yerden birşey almak için ön ayaklarını iki yana doğru açarak başarmaktadır.

Yorum yapın