Sağlık

Basur Nedir? Nasıl ve Neden Olur?

Basur, tıbbi olarak hemoroid ismiyle ifade edilen ve en yaygın şekilde karşılaşılan makat hastalığıdır. Ağrı, kanama, tuvalet ihtiyacını gidermede ve oturup kalkmada zorluk yaşama gibi olumsuz yönde etkileyen şikayetleri mevcuttur.

Basur aslında bir damar hastalığıdır. Anüste çeşitli nedenlerden dolayı şişen damar meme olarak tabir edilir. Basur memesi ağrı, kaşıntı ve tahrişe neden olur.

Basur Neden Olur?

Kabızlık, ıkınma, gebelik, fazla kilo, ağır yük kaldırma gibi çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Bu belirtilen durumlar söz konusu olduğunda anüste ki damarlarda bir basınç oluşur ve bu basınç damarların doku hasarına uğramasına ve genişlemesine yol açar. Genişleyen bu damarlar anüsten dışarı çıkarak basur memesi oluşur. Basur 50 yaşına gelmiş insanların neredeyse yarısında görülen bir sorundur.

Hemoroidin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

1- Kabızlık: Düzensiz ve sağlıksız beslenme, stres, çeşitli ilaçların kullanımı ya da tuvalet erteleme alışkanlıklarından dolayı kabızlık sorunu ile karşılaşılabilir. Kabız olan kişi dışkılama itiyacı geldiğinde kendisini ıkınmak zorunda hisseder, dolayısıyla ıkındığında anüste basınç oluşarak, damarlarda doku hasarı meydana gelir. Eğer bu alışkanlık haline gelirse damarlar daha fazla genişleyerek hemoroidin ilerlemesine sebep olmaktadır.

2- Fazla kilo: Vücut normal ağırlığın dışına çıktığında anüs bölgesinde ki damarların basınca maruz kalmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte fazla kilosu bulunan insanlar düzensiz ve sağlıksız beslenmenin yanı sıra lif yönünden yetersiz gıdaları tükettiğinden kabızlık sorunu ile karşılaşmaktadır. Dolayısıyla kabızlık beraberinde ıkınma gereksinimide getirerek hemoroid oluşumunu ve ilerlemesini tetikler. Bu sorunla karşılaşmamak için bol su ve meyve tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

3- Kronik İshal: Kronik bilindiği gibi sürekli, daima anlamlarını taşımaktadır. Kabızlık kadar yaygın olmasa da ishal de hemoroid oluşumunda rol oynayan etkenlerden biridir. Kişiler tuvalete çıkma ihtiyacı hissettiğinde vücut sindirim sisteminin çalışması için daha fazla kan pompalar ve bu damarlarda bulunan kanın çoğaldığı anlamını taşır. Dolayısıyla sürekli fazla sayıda dışkılamak damarların genişlemesine ve basur rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

4- Gebelik: Gebe kadınların artan hareketsizlikleri ve tükettikleri gıdalar sonucunda meydana gelen kabızlık hemoroide sebep olabilir. Doğum yaptıktan sonra çoğunlukla kendiliğinden kaybolur.

5- Ailesel Yatkınlık: Ailesinde bu durumla karşılaşmış olan kişiler diğer insanlara göre daha yatkındır.

6- Hareketsizlik: İşi gereği sürekli olarak fazla kalkmadan hareketsiz oturan kişilerde hemoroid olma riski yüksektir.

7- Tuvalette gereğinden fazla oturmak: Tuvalet ihtiyacı olan kişi oturduğu pozisyon gereği basınç oluşmasına sebep olur. Dolayısıyla bu basınç ile beraber hemoroid oluşumu gözlemlenir. Uzmanlar tuvalet ihtiyacının 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmesini ve tuvaletin en hızlı şekilde terkedilmesini tavsiye etmektedir.

8- Ters İlişki: Ters ilişki yaşayan insanların anüs bölgelerinde ki dokularda hasar meydana gelebileceğinden risk taşımaktadır. Burada ki basınç hem iç hem de dış basur oluşumuna sebebiyet verebilir.

Nadiren Sebep Olabilecek Diğer Nedenler

– Sıkça bisiklet, motosiklet veya at binmek
– Vücut geliştirmek üzere yapılan spor
– ALkol kullanımı
– Uzun öksürükler
– Bağırsaklarda meydana gelen tümör

Basur Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

1- Basur memesi olarak adlandırılan şişmiş damarlar ağrılı ve rahatsız edici olabilir.
2- Başlangıç derecesinde ki çoğu hemoroid vakası için cerrahi müdahale gerekmeden önlem alınabilir.
3- Doktorunuzun size tavsiye edeceği bir kaç tedavi yöntemi mevcut olabilir.

Tıpta hemoroid, halk arasında ise çoğunlukla basur olarak tabir edilen rahatsızlık rektumda şişmiş ve genişlemiş damarlardır.

oluşumunda rol oynayan en yaygın sebep kabızlıktır. Lif değeri yüksek olan gıdaların tüketilmesi, günde 8-10 bardak su içilmesi kabızlığı büyük oranla çözecektir. Bu hastalığın tedavisi için gittiğiniz doktorunuz kaşıntıyı, ağrıyı ve sişmeyi azaltmak için reçetesiz topikal merhemler önerebilir.

Hemoroid bazen farklı komplikasyonlara da yol açabilir. Dış basur’da ağrılı kan pıhtısı gelişebilir. Oluşan bu pıhtıya tromboze hemoroid ismi verilir. İç hemoroidin de 3. ve 4. derecelerinde tromboze hemoroid durumu gerçekleşebilir.

Basur ilerleme göstermiş durumdaysa mutlak tedavi gerekebilir.

Hemoroid Belirtileri

İç hemoroid çoğunlukla rahatsızlık vermez. Sadece dışkılama sonrasında acısız bir kanama görülebilir. Aşırı fazla kanadığında ya da sızıntı yaparsa sorun oluşturabilirler. Basurunuz varsa, dışkıladıktan sonra kan görmeniz normaldir.

Dışkıladıktan sonra dış hemoroid de kan akabilir. Genellikle tahriş olur, kaşınabiir ve acıyabilir. Dış hemoroidin yaygın bir komplikasyonu ise damar içinde kan pıhtılarının oluşması ve tromboze hemoroid oluşumudur. Tromboze hemoroid, basur boğulması anlamını taşımaktadır. Tromboze hemoroid hayati tehlike içeren bir sorun değildir. Fakat keskin ve şiddetli ağrılara yol açabilirler. Sıcak su oturma banyosu ile rahatlatma söz konusu olabilmektedir.

HEMOROİD TEDAVİSİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hemoroid tedavisinin bazıları doktor muayenehanesinde lokal anestezi yapılarak ya da yapılmayarak uygulanabilen ve ameliyatsız tedavi olarak isimlendirilmektedir.

Lastikle Bağlama Yöntemi

Basur memesi vakumla çekilir ve en dibinden lastik ile bağlanır. Bu sayede kan akışı duran meme, bir süre sonra çürüyerek kendiliğinden düşer.

THD Ameliyatı

Bu yöntemde de basur memesine giden damar bağlanarak akış durdurulur. Böylece meme bir süre sonra kendiliğinden kaybolmaktadır.

Lazer Yöntemi

Yalnızca 1 ve 2. derece vakalarda uygulanabilen tedavi yöntemidir.Işık ile ısı enerjisi elde edilmesine olanak veren lazer 80-140 derecelik bir ısıya ulaşmaktadır. Bu ısı basur memesine 1-3 sn kadar dokundurularak tahrip edilmektedir. Özellikle kanamalı olan basurun tedavisinde muazzam etki sağlar.

Basur İlaçla Düzelir mi?

Hemoroid rahatsızlığı olan insanlar gerek ameliyat, gerekse ameliyat sonrasında yapılması gereken istirahat nedeniyle iş,özel ve sosyal hayat kaybı yaşama korkusundan dolayı çözümü ilaçlarda arayabilmektedir. Fakat bu sorunun cevabı kesin ve nettir, ilaçla basur tedavisi olmaz.

Çünkü basur çoğunlukla kabızlık ve ıkınma sebeplerinden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kabızlık sorunu olan kişinin dışkılama esnasında ıkınmasından dolayı meydana gelen basınç ile anüs çevresinde ki damarlar genişlemeye maruz kalarak basur oluşmasına sebep olur.

Kişi gerekli tedbiri almayıp, ıkınmaya devam ettiğinde ise rahatsızlıkta ilerleme sarfederek çok daha güç durumlara sokabilir. Basur iç ve dış olmak üzere iki dereceye ayrılan bir rahatsızlıktır. Toplumda en sık görülen çeşidi iç basurdur. İç basur 1. 2. 3. 4. derece şeklinde incelenir.

Dilerseniz 4 dereceyi de inceleyelim;

1. derece : meydana gelen meme hasta tarafından göz veya elle hissedilemeyen boyuttadır.
2. derece : bu derecede ki meme dışkılama esnasında dışarı çıkmakta, dışkılama bitiminde kendiliğinden içeri girmektedir.
3. derece : dışkılama sırasında dışarı çıkan meme, hasta tarafından el yardımıyla içeri girer.
4. derece : Bu dereceye ulaşan meme sürekli olarak dışarıda durmaktadır.

BASUR İLAÇLA GEÇMEZ

Bu rahatsızlık için diş çürümesi oldukça iyi bir örnektir. Nasıl ki çürük bir diş kullanılacak ilaçlarla iyileşmiyor yalnızca yaşattığı ağrı dindiriliyorsa. Basur da ilaçlarla geçmeyecek fakat yarattığı şikayetler azaltılacaktır.

Basur şikayetlerini yaşamamak ve yaşam kalitesinin düşmemesi için mutlaka tedavi olmalısınız.

İnternette ortamında bu hastalığın tedavisine yönelik satılan kitap, sülük ya da bitkisel ilaçlara itibar etmeyiniz.

Kaynak:
https://www.basurklinigi.com/basur-belirtileri/

Genel Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Atilla KAYA

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Merhaba ben 25 yaşındayım kabızlık sorunum var yaklaşık 1 yıl önce dışkımdan beyaz sıvı bir şey geldi ondan sonra bir adet basur meme oluştu hiç acıma kaşıntı yoktu ama bir iki gündür ikincisi çıkmaya başlamış bunun nedeni nedir

    1. Doğru teşhis için makat endoskopisi veya anoskop muayenesi yaptırmanız gerekir.

    1. Basur memeniz söz konusuysa, iç çamaşırınız ile sürtünmesi doğrultusunda kaşıntı ortaya çıkmaktadır.

  2. 4. derece hemeroidim var. en kısa surede nasıl sisligi iner ve iğneyle sadece her memeyi bir kere delsem nolur?
    Not:yataktan kalkamiyorum

    1. Hemoroid memesi dediğiniz toplardamardır. İğne ile delindiği zaman ise şiddetli kan kaybı yaşarsınız. Rahatsızlığınızın düzelmesi için doktora gitmeniz gerekir. Kabız kalmayın, ıkınmayın, tuvalette çok fazla durmayın.