Sağlık

Basura İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Bir çok insanın maruz kaldığı basur hastalığı tıpta hemoroid olarak tabir edilen bir makat hastalığıdır. Oluşumunda rol oynayan bir kaç sebep olmasına rağmen en sık karşılaşılan nedeni kabızlık ve beraberinde getirdiği ıkınma gereksinimidir.

Belirtileri anüste şişlik, kanama ve kaşıntıdır. Basur rahatsızlığında ağrı da bir şikayet olmasına karşın belirti değildir. Çünkü esasında hemoroid ağrı yapan bir hastalık değildir. Ağrının sebebi meydana gelen memenin makat kasları arasında sıkışmasından kaynaklıdır. Basur neden olur ve basur memesi nasıl geçer gibi detaylı bilgilere aşağıda ki linklerden ulaşabilirsiniz.

http://www.bulogren.com/basur-nedir-nasil-ve-neden-olur.html
http://www.bulogren.com/basur-memesi.html

Konumuza başlıkta da belirttiğimiz gibi basura iyi gelen ve gelmeyen yiyecekler ile devam edelim.

Basur Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanlarının hemoroid hastalarına tüketmelerini tavsiye ettikleri gıdalar aşağıda ki gibidir.

Yoğurt ve Kefir
Bağırsaklarda yer alan iyi bakterilere yardımcı ve destek özelliği olan yoğurt ile kefir sıkça önerilen gıdalardır. İyi bakterilerin sayısının artmasına yardımcı olan kefir ve yoğurt sindirilmeden bağırsaklara ulaşan diğer gıdaların parçalanmasını kolaylaştırmakta ve böylece kabızlık olasılığının önüne geçmektedir.

Meyve ve Sebze
Meyve ve sebzelerin içinde bulunan lif (posa) sindirim sistemine yardımcı olarak kabızlığın önüne geçilmesinde rol oynamaktadır. Liflerin bağırsakları hareketlendirme ve dışkıyı yumuşatma özellikleri vardır. Elma, armut, avokado, enginar, bezelye, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye lif bakımından oldukça zengin olan gıdalardır.

Tahıllar
Özellikle kepek ve kepek ekmeği başta olmak üzere yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği ve yağsız mısır patlağı tüketilmesi önerilmektedir. Bu gıdalar bolca lif ve protein içerikleri için sindirim kolaylaşmasına yardımcı olarak kişilerin basurdan dolayı yakındıkları şikayetlerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Sıvılar
Kabızlıktan ve sebep olduğu basur hastalığından korunmak için bolca sıvı tüketilmesi gerekir. Su, bitkisel çaylar ve lif içerikli sebze ya da meyve suları mutlaka içilmelidir.

Basur Hastalarının Yememesi Gereken Gıdalar

Basur rahatsızlığı olan insanların şikayetleri bazı tükettikleri sıvı yada katı gıdalar ile artış gösterebilir. Bu gıdalar aşağıda ki gibi sıralanabiir.

– Çok fazla miktarda tüketilen kahve bağırsaklarda bulunan sıvının azalmasına sebebiyet verdiğinden kişide kabızlık sorunu ortaya çıkarak mevcut olan şikayetlerin tetiklenerek gün yüzüne çıkmasına neden olmaktadır. Alkol tüketimi sonucunda da vücutta bulunan suyu azalarak iltihaplanmaya sebebiyet vermektedir.

– Acı baharatlar, acı soslar ve hardal gibi gıdalar basur kanamalarının artmasına neden olabilmektedir.

-Kek, kurabiye, dondurma, çörek gibi şekerli yiyecekler ve gazlı içecekler bağırsakların yavaş hareket etmesine neden olduğundan kabızlık oluşumuna yol açabilir.

– Patates kızartması, cips, kraker, hazır yemek, şarküteri ürünleri, fındık, çekirdek gibi fazla miktarda tuz içermekte olan gıdaların tüketilmesi kan basıncının artmasına ve hemoroide sebep olan damarların şişerek sizi rahatsız etmesine neden olmaktadır.

– Sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş etler, fast food ürünleri ve margarin gibi gıdalar doymuş yağ içerdiğinden tüketildiği taktirde sindirimi zorlaştırmaktadır.

https://www.basurklinigi.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler/
https://www.hemoroidnedenolur.com/basura-iyi-gelen-yiyecekler.html

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir