İpuçları

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi seven herkes kahvesinin bol köpüklü olmasını ister. Sizin için hazırladığımız Köpüklü Türk kahvesi tarifi ile artık her kahveniz bol köpüklü olacak. Afiyetle için..

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır diyenlerin ve günde mutlaka en az bir fincan Türk kahvesi tüketenlerin en çok merak ettiği konulardan biri köpüklü kahve tarifi ile sizlerleyiz.

Elektrikli cezveler ile her ne kadar çok kolay olsa da, klasik cezvelerde ocaklarda kahve pişirmenin keyfi ayrı diyenlerdenseniz köpüklü kahvenin en kolay yolu şu adımlardan geçmektedir.

– Öncelikle malzemelerimiz kahve, şeker ve su sıralaması ile cezveye konmalıdır. Şekersiz içmeyi tercih ediyorsanız şekeri atlayabilirsiniz.
– Kaç fincan yapmak istiyorsanız her fincan başına 2 çay kaşığı kahve koyunuz. Şekeri kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
– Kahve ve şekeri koyduktan sonra her fincan için 1 fincan soğuk içme suyu ekleyin.
– Tüm malzemeleri ekledikten sonra şeker ve kahve iyice çözünecek şekilde karıştırın.
– Ocağı açın ve kısık ateşe ayarlayarak cezveyi üzerine koyun. Cezvenin başından ayrılmadan kaynamasına yakın ocaktan alın ve cezvenin üzerinde oluşan köpükleri kaşık yardımıyla fincanlara sırasıyla koyun. Köpüğü fincanlara dağıttıktan sonra cezveyi ocağa geri koyun ve bir taşım kaynatın. Ocağı kapatarak cezvenizde ki kahveyi fincanlara doldurun.

Bol köpüklü Türk kahvesi tarifi ile hazırladığınız kahvelerinizi afiyetle yudumlayın!

İlgili Makaleler