Çiçek ve Bitkiler

Brokolinin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

Brokoli bir çok insan tarafından hayranlıkla tüketilirken, çoğu insan için de kesinlikle ellerine almayacakları bir bitkidir. Ancak sağlığımıza olan faydalarına bakıldığında ise brokoli gerçekten tam bir yıldızdır.

Düşük kalorili olmasının yanı sıra tam bir lif deposu olan brokoli aynı zamanda vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengindir.

Brokolinin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

Brokoli, turpgiller ailesinin bir bireyidir. Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana ile yakından akrabalardır. Brokoli turpgiller de olan sebzelerde olduğu gibi sülfür içeren bir bileşik olan sülforafan içerir. Yapılan araştırmalara göre sülforafan kanser önleyici özelliklere sahip olduğu görülmüş ve bu yönde araştırmalara devam edilmektedir.

Bir fincan boyutunda ki pişmiş brokoli, bir portakaldan elde edilen C vitaminine eşittir ve beta karoten kaynağıdır. Lif bakımından zengin olup, düşük kaloriye sahip olan brokoli içerisinde B1, B2, B3, B6, demir, magnezyum, potasyum ve çinko içermektedir.

Brokoli’de Bulunan Besin Maddeleri

Tam bir folik asit kaynağı olan brokoli K ve C vitamini bakımından da tam bir depodur ve potasyum sağlayıcıdır.

K Vitamini : Kanın pıhtılaşması ve kemik sağlığında önemli rol oynayan, yağda çözünen bir vitamin türüdür.

C Vitamini : Vücut dokusu ile kemik sağlığının korunmasında önemli rol oynayan C vitamini ayrıca kesiklerin ve yaraların hızlı iyileşmesine de destek olmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan bu vitamin vücudun serbest radillalere zarar vermesine engel olmaktadır.

Lif yönünden çok zengin olduğunu belirttiğimiz bu gıda bolca tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan lif alınır ve kolestrolün düşmesinde rol oynar. Ayrıca lif yeteri kadar tüketildiğinde sindirim sisteminin sağlığı da arttığı gibi kabızlıkta önlenir.

Potasyum : Kalp ve sinirlerin işlevi için gerekli mineral ve elektrolitleri sağlamaktadır.

Folat : Vücutta yeni hücrelerin üretimi, var olanların ise bakımı için gereklidir.

Brokoli’nin Faydaları Nelerdir?

– Kanseri Önler
– Kalp Sağlığınızı Korur
– Saç Sağlığını Güçlendirir
– Kan Basıncını Düzenler
– Zehirlerden Arınmayı Kolaylaştırır
– Beyin Gücünüzü Artırır
– Kilo Vermenize Yardımcı Olur
– Erken Yaşlanmayı Engeller
– Göz Sağlığına Yararlıdır
– Kemiklerin Sağlıklı Olmasını Sağlar

Brokoli’nin Zararları Nelerdir?

Gaz yapan sebzeler arasında yer alır. Midede şişkinlik, yanma ve ekşime yaparak, rahatsız edici olabilir. Bunun dışında herhangi bir zararı söz konusu değildir. Faydalarına bakıldığında zararları dikkate alınmayacak bir sebzedir.

Brokoli’nin Tarihi

Brokoli, Romalılar döneminde yabani lahanalardan geliştirilerek üretilmiş ve büyük bir zevkle tüketilmiştir. Sömürgecilik döneminde ABD’ye tanıtılan brokoli 1920’li yıllara kadar ne yazık ki hakettiği yeri edinememiştir.

Brokoli ismi “lahana filizi” anlamına gelen “broccolo” kelimesinden gelmektedir.

Bonus Bilgi
Brokoli seven biriyseniz ya da denemek istiyorsanız, kavurmayı deneyebilirsiniz. Taze brokoli’yi alüminyum folyo ile kaplı bir metal saç üzerine yerleştirdikten sonra kavurun. Üzerine bir tutam tuz ve biraz peynir serpin. Brokoliyi güzelce kızartın. Seveceğiniz bir lezzet ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz!