Çıban İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ciltte ve organlarda içi apse dolu şişkinliklere çıban denir. Deri problemlerinden biri olan çıban göz içinde meydana geldiğinde arpacık olarak adlandırılır. Arpacık halk arasında ittirse, it dirseği gibi tabirlerle de ifade edilmektedir.

Can yakıcı bir cilt sorunu olan çıban çoğunlukla koltuk altı, kalça, kasık ve göbek gibi hava almayan bölgelerde ortaya çıkmaktadır.

Çıban İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Çıban probleminin muayene ve tedavisi için cildiye (dermatoloji) bölümüne gidilmesi gerekmektedir.

Çıban Neden ve Nasıl Çıkar?

Stafilokok ismi verilen mikroplar bakteriler ile beraber iş birliği yaparak vücutta bulunan kıl deliklerinden içeri giriş yaparlar. Bu bölgede çoğalabilecekleri en yatkın bölge olan yağ dokusuna yayılarak kan içerisinde yer alan akyuvarlara saldırırlar. Fakat bu savaşın herhangi bir galibi yoktur ve eşit sonuçlanır. Çünkü bu saldırı ile beraber hem stafilokok mikrobu hem de akyuvarlar ölürler.

Ölen ve etkisini yitiren akyuvarlar ve mikroplar vücutta atık oluştururlar. İlerleyen zaman da atıklar birikip çoğalarak bir kesenin oluşmasına sebep olurlar. Kese bir süre sonra dolarak basınç oluşmasına sebebiyet verir. Bu doğrultuda çıban ortaya çıkar. İlk başlangıç aşamasında küçük olduğu için sivilce sanılabilir. Ancak ilerleyen dönemde büyüyerek çıban olduğu anlaşılır.

Çıbanlar kendi kendine ya da baskı altında kalarak patlama gösterebilir. Ancak içeride ki irin ismi verilen öz çıkarılmadığında tekrar nükseder. Dolayısıyla içinde ki özün komple çıkarılması gerekir. Özellikle yüzde meydana gelen çıbanlar kanserleşme riski taşıdığı için kesinlikle uzman hekim tarafından müdahale edilmeli kişi tarafından dokunulmamalı ve temas edilmemelidir.

Çoğu çıban problemi zamanla kendiliğinden iyileşerek kaybolur. Cilt yüzeyi kalınsa çıban irini gidecek yer bulamaz ve doktor tarafından müdahale isteyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir