İpuçları

E-posta Mail Hesabı Nasıl Açılır?

1971 yılında ilk defa Ray Tomlinson tarafından kullanılan e-mail, Türkçe’mizde elektronik posta anlamına gelmekte ve eposta olarak kısaltılmaktadır. İlk e-posta gönderimi yapan kamu görevlisi ise 1976 yılında Kraliçe Elizabeth’tir.

Günümüzde internet kullanımının artışı ve işlemlerin hızlı ilerlemesini sağlamak için hala kullanılan ve son derece faydalı olan e-posta internet üzerinde ki bir çok siteye kayıt olunurken kullanılan bir araç olduğu gibi aynı zamanda hızlı yazışmayı sağlayan muazzam bir aracıdır. Öyle ki eskiden mektup olarak gönderilen postalar günler sonra ulaştığı gibi cevabın gelmesi de günler almaktaydı. E-posta gönderildiğinde ise anında ulaşmakta internet bulunan her araç ve yerde ise anında okunabilmektedir. Dünyanın bir ucundan cep telefonu ile gönderilen bir e-posta diğer bir ucunda yine telefon ile kolayca 3-5 sn içinde okunmaktadır.

Günümüzde günlük olarak yaklaşık 300 milyar adet mail gönderilip alınmakta ve iş dünyasında muazzam derecede kolaylık sağlamaktadır.

Bugün dünya üzerinde kullanılan en popüler mail servisleri ise gmail, hotmail, outlook ve yahoo’dur. Bunun dışında özellikle şirketler kendi bünyelerinde ki alan adları ile mail kullanmaktadır. Mail firmalarından ücretsiz veya ücretli olarak e-posta hesabını 1 dakika kadar kısa sürede açarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Öncelikle en avantajlı ve popüler olan gmail hesabı ile başlayalım.

GMail Hesabı Nasıl Açılır?

Gmail sahibi olduğunuzda hem e-posta adresiniz olabileceği gibi google servislerinin tümünde bu hesabınızı kullanabilirsiniz. Google drive, youtube, adwords ya da plus gibi her servis için ayrı üyelik açmak yerine tek gmail hesabı ile kolayca erişebilirsiniz.

Gmail açmak için yapmanız gereken şey öncelikle https://www.gmail.com adresine giriş yapmak, açılan sayfada ise “hesap oluşturun” butonuna tıklamak.

Daha sonrasında yapılacaklar çok basit. Öncelikle adınızı ve soyadınızı belirtmeniz gerekiyor. Eğer ad soyad vermek istemiyorsanız bu kutucuklara başka bir şey de yazabilirsiniz fakat boş bırakmamanız gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse ad kısmına galata, soyad kısmına ise saray yazabilirsiniz.

Hemen altında ki @gmail.com yazan kutucuğa ise gmail hesap adınızı yazmanız gerek. Fakat burada önemli olan benzersiz ve kullanılmayan bir hesap belirtmeniz gerekiyor. Eğer seçtiğiniz hesap başkasına aitse gmail sizi uyarıyor ve başka bir hesap adı seçmenizi istiyor ya da alternatif olabilecek hesaplar gösteriyor. Siz isterseniz yeni bir hesap adı belirleyebilir veya gmail tarafından önerilen alternatiflerden birini kullanabilirsiniz.

Diğer alanlar oldukça basit hesabınıza ulaşmak için kullanacağınız şifreyi iki defa belirtin. Fakat bu şifre çok kolay olmayacağı gibi unutmamanız gereken bir şifre olmalı. Şifrenizi kolay belirlerseniz başka kişiler tarafından e-posta hesabınıza erişilebilir veya çalınabilir.

Doğum günü tarihi, cinsiyet, konum ve telefon numarası gibi bilgileri de girdikten sonra devam edebilirsiniz. Burada telefon numarası girmek avantajınıza olur çünkü epostanız bir başkası tarafından ele geçirilir veya şifresini unutursanız geri almanız için gsm numaranızı kullanabilirsiniz. Bir sonra ki adımda hiç bir şey eksik değilse eposta hesabınız açılır ve posta kutusuna erişmiş olursunuz. Artık bir mail hesabınız oldu.

Hotmail Hesabı Nasıl Açılır?

Hotmail hesabı açmakta çok basit hatta hotmailin live.com, windowslive.com, w3.com, outlook.com şeklinde değişik servisleride bulunmaktadır. Hotmail mail açmak için öncelikle https://www.hotmail.com sayfasına giriş yapmalısınız. Bu sayfa açıldıktan sonra karşınıza “Hesabınız yok mu? Bir tane oluştur!” şeklinde ya da benzeri ibare gelecektir. Bu butona tıklayın ve devam edin.

Karşınıza hesap adınızı ve şifresini soran bir panel gelecek. Üst kısımda @outlook.com yazan yere kullanmak istediğiniz hesap adını yazın altına istediğiniz şifreyi yazın ve ileri diyerek devam edin. Eğer kullanılan bir hesap adı yazarsanız hotmail sizi şu şekilde uyaracaktır.

Bu e-posta adresi başka birine ait. Başka bir ad deneyin veya uygun durumdaki şu adlardan birini alın.

İsterseniz bu alanda yeni bir hesap ismi belirleyebilir veya önerilen alternatif hesaplardan birini seçebilirsiniz. Bu adımı başarıyla tamamlandığınızda isim ve soyisim girmelisiniz. İsim soyisim ya da farklı bir isim girdikten sonra devam edin. Diğer aşamada ülkeniz ve doğum tarihiniz sorulacaktır gereken alanları doğru girdikten sonra devam edin. Cep telefonu numaranız istendiğinde doğru bir şekilde yazın devam edin. Telefonunuza gelecek olan doğrulama kodunu girdikten sonra posta hesabınız başarıyla açılmış olacaktır.

Dünya üerinde kullanılan en popüler 2 mail servisinden mail hesabı açmanıza yönelik bilgileri sunduk. Takıldığınız konu olursa yazı altında ki yorum kısmından yöneltebilirsiniz.

Kaynak: https://www.webhisto.com.tr/gmail-hesabi-nasil-acilir-gmail-kaydol-ve-giris-islemleri-nasil-yapilir

İlgili Makaleler