İpuçları

EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnternette alışverişin çoğalması ve internet teknolojisinin artış göstermesi ile birlikte hayatımızda bir çok işlemi oturduğumuz yerden gerçekleştirmek mümkün oldu ve oldukça kolaylık sağladı.

Eskiden herhangi bir para transferi, fatura ödeme ya da herhangi bir benzer bankacılık işlemi için bankalara gidip, vezne sıraları beklerken günümüzde bir çok banka işlemi de oturduğumuz yerden bilgisayar ya da mobil cihazlarımız sayesinde mümkün oldu.

Hatta bankalar bu işlemleri epey geliştirerek mobil uygulamalar sayesinde en kolay seviyeye getirdi.

Fakat bir çok kullanıcı para transferine havale demektedir ve EFT’nin var olduğundan habersizdir. Bu iki terimin tanımını ve aralarında ki farkı yazımızın akışında bulabilirsiniz.

EFT Nedir?

EFT’nin açılımı elektronik fon transferi anlamına gelmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden, ATM’lerden ya da banka veznelerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Fakat tabi ki en kolayı az önce de belirttiğimiz gibi internet üzerinden yapılmasıdır. Tabi ki internet üzerinden EFT yapabilmeniz için herhangi bir bankada banka hesabınız ve internet bankacılığı giriş bilgileriniz olmalıdır. EFT kısaca A bankasından, B bankasına yapılan para transferlerine verilen isimdir. Yani farklı bankalar arasında yapılan para transferlerinde EFT seçeneği seçilmelidir. Bu işlem farklı bankalar arasında gerçekleştirildiği için de sadece hafta içi 08:00 – 17:00 saatleri arasında anlık olarak gerçekleştirilebilir.

Bunun dışında yapılan transferler ilk gelecek iş gününde sabah 08:00’den sonra gerçekleşecektir. Örneğin pazartesi akşamı saat 20:00’de gerçekleştirilen bir EFT, kişiye salı günü sabahı 08:00’den sonra geçecektir. Eğer Cuma günü saat 17:00’den sonra işlem gerçekleştirirsniz gelecek pazartesi günü 08:00’den sonra geçecektir. Cumartesi ve pazar günü yapılan işlemlerde aynı şekilde pazartesi gününe kalacaktır. EFT yaparken IBAN numarası ve paranın iletilmesi gereken tarihi belirleyebilir ve henüz belirlediğiniz zaman gelmediyse talimatı iptal edebilirsiniz. Para transferini gerçekleştirdiğinizde karşı banka tarafından bilgiler kontrol edilmekte ve doğru ise kişiye aktarılmaktadır. Eğer herhangi bir yanlışlık söz konusuysa geçmeyecek ve ücret size iade edilecektir.

Havale nedir?

Havale ise aynı banka içinde kişiden kişiye ya da aynı banka içinde ki hesaplarınız arasında yapılan transfer işlemine denir. Havale ayrıca internete bağlanabildiğiniz tüm cihazlar ile yapılabildiği gibi, banka, ptt gibi aracılarla da gerçekleştirilir. Havale için herhangi bir işlem saati yoktur. İnternet ya da ATM üzerinden transfer başlatıldığı an karşı kişiye ödeme ulaşmaktadır. Havale de EFT gibi oldukça kolay bir işlemdir. Hesap numarası ya da IBAN numarası ile saniyeler içinde gerçekleştirilir.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

– EFT Farklı bankalara para gönderimini sağlar, havale hesaplar arasında ya da aynı bankada ki farklı kişilere gönderim sağlar.
– EFT için bankanın onay vermesi gerekir, havale de ise tamamen sizin girdiğiniz bilgiler önemlidir
– EFT gönderimlerinde para karşı kişiye 08:00 – 17:00 saatleri arasında geçerken, havale de anlıktır
– Bankaya göre her ne kadar değişiyor olsa da EFT ücretleri havaleye göre daha pahalı olup, havale daha ekonomiktir.

İlgili Makaleler