Ortaya Karışık

Kehribar Taşı Nedir, Nerede Bulunur?

Halk arasında her ne kadar bir taş olarak biliniyor olsa da, Kehribar aslında fosilleşmiş olan bir ağacın reçinesidir. Bir çok farklı renkte bulunan bu malzeme günümüzde bir çok amaçla kullanılabilir.

Yazımızda kehribar nedir, nerelerde olur, en fazla hangi ülkede vardır, faydaları nelerdir gibi başlıklara detaylı olarak yer verilecektir.

Günümüzde tespih boncuklarının yapımından kullanılmakta olan kehribar oldukça popülerdir ve tespih dışında ki bir çok süs eşyasının yapımında da kullanılmaktadır. Çam familyasından biri olan “Pinus Succinifera” isminde ki ağaçların fosil halini almış olan reçetesinden elde edilmektedir.

Yarı saydam bir malzeme olup, kolay kırılabilme özelliğine sahiptir. Bu malzemenin çıkarılmasında 25 metre kadar derine inilmesi gerekmektedir. Bu malzemenin bulunduğu ortam ise geçmişte oluşan denizaltı çökertilerinden kaynaklı olarak meydana gelen tabakalardır. Bu ortam “mavi toprak” olarak isimlendirilir.

Kehribar Taşının Bulunduğu Yer ve Ülkeler

Dünya üzerinde en yoğun kehribar Rusya’da bulunmaktadır. Neredeyse dünya üzerinde %90’lık bir kısmı Rusya’nın elindedir. Özellikle Rusya’nın Kaliningrad bölgesinde oldukça yaygın bir şekilde bulunur. Rusya’dan sonra Ukrayna, İsveç, Romanya, Hollanda, İngiltere ve Sicilya’da kehribar bulunmaktadır.

kehribar taşının özellikleri nedir

Kehribar Taşının Özellikleri Nelerdir?
Ülkemizde çoğunlukla kadınların kullandıkları aksesuar ya da benzeri eşyalarda kullanılırken, tespih yapımında da kullanılmaktadır. Özellikle erkeklerin dikkatini çeken bu tespihler günümüzde oldukça popüler olduğu gibi çeşitli internet sitelerinde de oldukça yüksek fiyatlardan satışa sunulmaktadır.

Tavsiye : Saç Biti Neden Olur, Nasıl Temizlenir?

Kehribar Taşının Faydaları Nelerdir?

Vücuduna sürekli olarak elektrik yüklenmesi bulunan insanların kehribar taşını sol el avuç içine alması ve bu şekilde tutması vücudun fazla elektriğini atmasına ve vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücutta rahatlama söz konusu olduğundan dolayı sıkıntı, stres gibi durumlarda uzaklaşmaktadır.

Ayrıca bazı sağlık problemlerinde de oldukça yarar sağlar. Soğuk algınlığı, bronşit, guatr veya alerjik reaksiyonları bulunan kişiler için boyun bölgelerine kehribar koymaları önerilir. Özellikle tiroid ve boğaz enfeksiyonu olan insanlara önerilirken, Kehribar taşının bu hastalara oldukça ciddi yarar sağladığı söylenmektedir.

Midenin Kuvvetlenmesinde Rol Oynuyor!

Kehribar taşınızı sürekli olarak yanınızda taşıdığınız taktirde hazımsızlık, metabolizma ve mide hastalıklarına karşı savunma sağlamış olursunuz. Metabolizmanızın hızlanarak, midenizin kuvvetlenmesini ve buna istinaden mide hastalıklarından korunmak istiyorsanız bu taşa sahip olmalısınız.

Sinir, Stres ve Benzeri Depresif Sorunlara Karşıdır!

Sinir ve benzeri depresif rahatsızlıklara karşı gelip insanı rahatlatma özelliğine sahip olan bu taş ile ani sinir, duygusal travma ve benzeri psikolojik çöküntülere karşı önlem alabilirsiniz.

Kalbe Yararlıdır!

Yapılan araştırmalar kehribar taşına sahip kişilerin diğer kişilere göre daha az kalp krizi riski taşıdığını göstermiştir. Boynunuzda bu taşı taşırsanız sizde daha sağlıklı olacağınızı bilmelisiniz.

Ağrı Kesicidir!

Bir çok sağlık problemine karşı iyi geldiğini belirttiğimiz bu taşı ağrıyan bir bölgenize koyduğunuzda orada ki meydana gelen ağrılarda azalma hissedecek ve rahatlayacaksınız. Diş, karın, baş, ayak ve kol bölgelerinde ki ağrılarınıza karşı yarım saat tutmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca..

– Zehirlenmelere karşı yararlıdır.
– Kanamanız söz konusu olduğunuzda bu taş ile durdurmanız söz konusudur.
– Bal, soğan ve kehribarı karıştırarak elde ettiğiniz macunu saçınıza uygularsanız saç dökülmelerinizi durdurabilirsiniz.
– Soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucudur.
– Boynunuza astığınızda bronşit, astım gibi rahatsızlığınıza iyi gelir.
– Bağırsaklarınızın çalışmasını ve sindirimi düzenler.
– Bakış açınız pozitif olur. Depresiflikten uzaklaşırsınız.

İlgili Makaleler