Sağlık

Makat Neden Ağrır?

Makatta meydana gelmekte olan bir çok rahatsızlık vardır ve bu rahatsızlıklar son derece önem taşır. Ağrı, kaşıntı ya da kanama makat hastalıklarının belirtisi ve şikayetleri olabilmektedir.

Makat ağrısı şikayeti daha çok anal hematom yani makatta pıhtı toplanması sorunundan dolayı meydana gelse de , yalnızca bu hastalığın şikayetidir denilemez. Çünkü makat çatlağı, basur ve her ne kadar makat hastalığı olmasa dahi kıl dönmesi gibi diğer kuyruk sokumu hastalıkları da ağrı oluşumuna yol açabilmektedir.

Dolayısıyla bu bölgede hissettiğiniz şikayet her ne olursa olsun kişinin kendi kendine teşhis koymaması, uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.

Makat ağrısı oluşumuna yol açan hastalıkları sırasıyla tanıyalım.

Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması)

Makat ağrısının en yoğun olduğu makat hastalığının anal hematom olduğu yazımızın başında da belirtilmişti. Bu sorun diğer makat hastalıklarının da meydana gelmesinde rol oynayan kabızlık sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Kabız olan bir kişinin tuvalette çok uzun vakit geçirmesi ve ıkınması doğrultusunda anüs bölgesinde bulunan damarlardan birinin patlaması ve bu yüzden damarda bulunan kanın cilt altına giderek pıhtılaşmasından kaynaklanmaktadır.

Bu problem için 5 dakika sürecek küçük bir operasyon, çözüm olabilmektedir. Gelişmiş tedavi merkezlerinde uygulanacak 1 cm’lik küçük bir kesi pıhtının boşaltılmasına olanak tanımaktadır. Kesi çok küçük olduğundan dolayı herhangi bir dikişe de gerek duyulmaz. Tedavi sonrasını takip eden 2 gün içerisinde komple iyileşme sağlanır.

Meydana gelen ağrıyı hafifletmek amacıyla ev ortamında yapılacak olan sıcak su oturma banyosu oldukça iyi gelmektedir. Rahatsızlık tedavi olunmasa dahi, kabızlık ve ıkınmaya dikkat edildiği taktirde 3-4 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Yalnız tekrar belirtmekte fayda vardır ki, sorunun anal hematom olduğuna dair emin olmak gerekir.

Basur Boğulması (Tromboze Hemoroid)

Özellikle ülkemizde çok karşılaşılan makat hastalıklarından olan hemoroid, anal hematom da olduğu gibi kabızlık ve ıkınma sorunundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Basur için en acısız ve ağrısız hastalık denilebilir. Fakat ilerleme göstererek 3. ve 4. dereceye ulaşmış vakalarda meydana gelen basur memesinin makat kasları arasında sıkışması ve tuvalet ihtiyacının giderilmesi sırasında dışkının bu memeyle temas halinde olması memeyi tahriş ettiği için ağrı meydana gelebilmektedir.

Bu meydana gelen ağrı şikayeti hastayı oldukça güç bir duruma sokarak 2-3 haftalık bir süreç içerisinde şikayetlere maruz bırakabilmektedir. Rahatlama amacıyla sıcak su oturma banyosu, basur için geliştirilmiş olan kremler ve ilaçlar kullanılabilir. Fakat basur kendi kendine geçebilen bir rahatsızlık olmadığı için mutlak surette tedavi olunması gereken bir hastalıktır.

Makat Çatlağı (Anal Fissür)

Anal hematom ve basur hastalıklarında rol oynayan kabızlık %80 oranında makat çatlağı probleminin de ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. Kabızlık dışında, az da olsa ishal, ters ilişki, anüse yabancı cisim sokma gibi faktörler doğrultusunda da ortaya çıkabilmektedir. Makat çatlağı halk arasında makat yırtılması, makatta yırtık gibi çeşitli isimlerle tabir edilebilirken, tıpta anal fissür olarak tabir edilmektedir.

Bu sorun anüste küçük bir cam çiziği benzeri yırtığın meydana gelmesine neden olmaktadır. Akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılır. Başlangıcından 15. güne kadar olan süre içerisinde ki vakaya akut, sonrasında ki günlerde ki ismine ise kronik anal fissür ismi verilmektedir. Akut makat çatlağı düşük olasılıksa olsa bile ilaçla tedavi edilebilirken, kronik makat çatlağı için tedavi edilmesi kaçınılmaz denilebilir.

Tedavisi klasik ameliyat yada botoks yöntemiyle 1 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleşebilir. Klasik ameliyatta ise tedavi ve sonrasında ki istirahat uzun sürmektedir.

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Tam olarak bir makat hastalığı olduğu söylenemese de konum itibariyle yakın olduğu için aynı kategoride incelenebilecek bir rahatsızlıktır. Saç, sırt, omuz ya da benzeri yerlerden düşen kılın kuyruk sokumunda toplanması ve oturan kişinin tabir-i caizse yayılarak oturmak istediği sırada sarfettiği sürtünme sonucunda bu kılların kuyruk sokumuna giriş yapmasıyla meydana gelmektedir.

Kılların cilt altına girerken meydana getirdikleri deliklerden elbise tozu ve cilt kalıntısı gibi yabancı maddeler de giriş yaparak içeride biriken kıllarla yumak haline gelmektedir. Vücut tüm bu yabancı maddeleri farkettiğinde etrafını bir zarla sarmaktadır. Hızlı, sert ya da uzun oturuşların sonucunda zar patlayarak kişide ağrı, akıntı ve kaşıntı gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Kıl dönmesinin tek çözümü tedaviden geçmektedir. Bir çok tedavi yöntemi olan hastalığın mikro sinüsektomi yöntemiyle tedavi edilmesi kişi için oldukça avantaj sağlamaktadır.

Makat Apsesi

Çoğunlukla kıl dönmesinin sebebiyet verdiği apse yani iltihap kişiye çok fazla ağrı vererek ızdırap olmaması için tıbbi yöntemlerle boşaltılmalıdır. Bu yolla boşaltılmadığı taktirde 10-15 gün içerisinde kendi kendine boşaltılmaktadır. Fakat bu süreçte hasta yüksek derecede şikayetlere maruz kalabilmektedir.

Kondilom (Makat Siğili)

Bir çok kişinin el, kol ve ense bölgelerinde gördüğümüz siğiller gayet normal olarak karşılanmaktadır. Fakat bu siğiller genital bölgelerde de ortaya çıkabilmekte ve oldukça önem arz etmektedir. Çünkü bu bölgede meydana gelen makat siğilinin oluşumunda bulaşıcı HİV virüsü rol oynamaktadır.

Çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşan bu sorun, ortak kullanılan tuvaletlerden dolayı da bulaşabilmektedir. Farkedildiği gibi ciddiye alınması ve tedavisi ertelenmemesi gereken bir sıkıntıdır. Daha çok kaşıntı yapan rahatsızlık yara oluşumuna yüz tutarsa ağrı şikayetine maruz bırakabilmektedir.

Makat Kanseri

Makat bölgesinde ağrı oluşumuna yol açan bir diğer sıkıntı makat kanseri denilebilir. Bu rahatsızlığın farkedilip, doğru zaman da teşhis edilmesi ve gereken önlemleri alınması gerekmektedir. Aksi taktirde yalnızca ağrı şikayetine maruz bırakmayarak ölümle sonuçlanabilmektedir.

Makat bölgesinde meydana gelen tüm sorunlarda maalesef hastalar utandıklarından dolayı muayeneyi geciktirerek, hastalıkların ilerleme göstermesine ve sıkıntıların daha da büyümesine olanak tanımaktadır. Dolayısıyla bu hastalıkların meydana gelir gelmez muayene olmakta tüm sağlık sorunlarında olduğu büyük gibi avantaj vardır.

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Tüm hastalıklarının tanımını yaparken belirtildiği üzere makat ağrısı şikayeti olan kişilerin en kısa sürede muayene olması gerekmektedir. Yapılacak bu muayene ile hastalığın ne olduğuna dair teşhis tam olarak konulmalı ve gerekli tedavi yapılarak müdahale edilmelidir.

Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yazımızın başlarında da bahsattiğimiz üzere makat bölgesinde meydana gelen basur, makat çatlağı, anal hematom ve kıl dönmesi gibi tüm rahatsızlıklar için proktoloji konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanına muayene olunması gerekmektedir.

Makat bölgesinde meydana gelen sorunlarınızı aşağıda ki yorum kısmından sorabilir, cevap alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Eşimle tersten ilişkiye girdik ve makatım çok ağrıyo nasıl geçer ne kullanmam lazım?

    1. Tekrar etmeyin. Eğer bir makat hastalığı söz konusu olduysa genel cerrahi uzmanına başvurabilirsiniz.

  2. Gece uykudan makat ağrısıyla uyandım tuvalete oturdum ağrıdan tansiyonum düştü terlemeye başladım çok biraz zaman sonra gaz çıkarmaya başladım biraz geçti yarım saat kadar sürdü

    1. Muayene etmeden herhangi bir teşhis koymak mümkün değil maalesef.