Sağlık

Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?

Varis, genetik nedenlerden kaynaklı veya bilinçsiz yaşam tarzı dolayısıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Anne ya da babasında varis olan bireyler diğer bireylere göre daha fazla risk altındadır. Fakat bu tanım sizleri yanıltmamalı çünkü ailesinde olmayan kişilerde olmayacak anlamını taşımamaktadır. Buna istinaden ailesinde varis problemi olan kişiler diğer insanlara göre daha fazla korunmalı ve tedbirli bir şekilde yaşamını sürdürmelidir.

Varis Hastalığını Önlemek Mümkün mü?

Varis rahatsızlığı söz konusu olan ya da bu hastalığa karşı önlem almak isteyen kişilerin en çok yönelttikleri soruda varis oluşumunu engellemek mümkün mü şeklindedir. Evet alınacak önlemler doğrultusunda hastalığın oluşumuna önlem alınabileceği gibi ilerlemesini de yavaşlatmak mümkün olabilmektedir. Aşağıda sıralayacağımız maddelere uyulup bilinçli olduğu taktirde kendinizi koruyabilirsiniz.

Tavsiye yazı : Varis için hangi bölüm bakar?

Varisten Korunmak İçin Alınacak Önlemler

– İşiniz gereği veya herhangi bir sebepten dolayı ayakta ya da oturarak uzun süre hareketsiz kalmak zorundaysanız mutlaka belli periyotlarda hareket etmelisiniz. Eğer oturarak çalışıyorsanız ayaklarınız ile pedal hareketi yaparak kan dolaşımının kolay olabilmesi için yardımcı olmalısınız. Tabi sadece pedal hareketleri yeterli değildir az önce de dediğimiz gibi belli aralıklarla yerinizden kalkarak yürümeli ve bacaklarınızın hareket etmesini sağlamalısınız. Aynı kural ayakta çalışan kişileri de kapsamaktadır. Ayakta çalışıyorsanız ayak ve bacaklarınızı durduğunuz yerde sık sık hareket ettirmeli ve belli aralıklarda yürüyüş yaparak tekrar görevinizin başına gelmelisiniz.

– Günlük 30 dakikalık yürüyüş yapmanız önerilir. Örneğin işiniz yakınsa herhangi bir vasıta yerine yürümeyi tercih etmelisiniz. Ya da yürüyüş yapmak için kendinize zaman ayırmalısınız. Yoruldum, yürüyemem gibi bahaneler üretmemeli ve bunu günlük olarak sağlığınız için tekrar etmelisiniz.

– Bacaklarınızda varis belirtileri ve şikayetleri varsa akşamları eve geldiğiniz esnada istirahat ederken bacaklarınızın altına minder, yastık gibi araçlar koyarak bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarıda tutun ve böylece kan dolaşımını sağlayarak rahatlayın. Varisleriniz olmasa bile bu şekilde istirahat edebilir ve dinlendiğinizi hissedebilirsiniz.

– Kemeri ya da paçası dar olup sıkan ve rahat bir kan dolaşımını oluşumunu engelleyen kıyafetler değil, bol ve rahat edeceğiniz kıyafetler tercih etmelisiniz.

– Bacaklar tüm vücut yükünü taşıyan organlarımızdır. Vücut ne kadar ağır olursa bacaklara o kadar ağırlık biner ve hasar görebilir. Dolayısıyla kilo almaktan kaçınmalı, fazla kilo mevcutsa verilmelidir.

– Hamile insanların artan kilolarından dolayı ve hamileliğin verdiği bazı belirtilerden hareketleri kısıtlandığı gibi kilosu da artış göstermektedir. Bu sebeple hareketlerini kısıtlamamalı ve yürüyüş yapmalıdır.

– Eğer varisleriniz mevcutsa varis çorabı kullanarak önlem alabilirsiniz. Sıkı ve baskı yapan varis çorapları bacakları toparlama ve kan akışını düzenleme özelliklerine sahip olduğundan faydalıdır. Tedavi etmez fakat şikayetleri minimize etmede yarar sağlar.

– Hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan ve plaj da güneşlenmekten kaçınmalısınız. Varislere sıcak değil soğuk ortam ve su iyi gelmektedir. Yüzme fayda sağlar ve sağlık için iyidir o yüzden mümkün olduğunca yüzebilirsiniz fakat asla güneşlenmemeli güneş ışınlarından uzak durmalısınız.

Kaynak: Varis tedavisi nasıl yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir