Sağlık

Varise Hangi Bölüm Bakar?

Varis en basit tanımı ile toplardamarların kalıcı olarak uzaması ya da kalınlaşması sonucu genellikle alt bacakta meydana gelen bir rahatsızlıktır. Varislenme sonucu dezenformasyona uğrayan ve yeni oluşan damarlar yeşil renkte ve kıvrımlı bir yapıdadır.

Varisten Hipokrat’tan ve hatta Mısır’dan günümüze kalan belgelerde dahi bahsedilmektedir. Günümüzde de modern toplumlarda erkeklerin yaklaşık yüzde on beşinde kadınların ise yüzde yirmi beşinde varis gözlenmektedir. Basit telenjektazilerden geniş yaralanmalara kadar birçok hasara yol açmaktadır.

Varis İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilir?

Varis hastalığının muayene ve tedavisi için kalp damar cerrahi uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Varis Neden Oluşur ?

Genelde kadınlarda görülen varisin birçok nedeni vardır. Genetik açıdan varise yatkınlık değiştirilemeyen ve önlem alınması gereken sebeplerin başında gelmektedir. Varis oluşumunu uzun ve aralıksız zamanlarda ayakta kalmak tetiklemektedir. Sonuç olarak ideal ağırlık aralığında bulunmayan, kilo problemi olan bireylerde varis oluşum riski artmaktadır çünkü vücudun bütün yükü bacaklar üzerindedir.

Sigara kullanımı da varisi doğuran temel sebepler arasındadır. Uzun süreli sigara kullanımı ile birlikte damarlarda meydana gelen tıkanma, damar iç yüzeyinde plak oluşumu ve hasar, bunlarla birlikte kanı düşen oksijen oranı bireyi varise bir adım daha yaklaştırmaktadır.

Varisin risk grubunda ileri yaşlı hastalar çoğunluk oluşturmaktadır yani yaş arttıkça varis oluşum riski de artmaktadır. Tüm bu etkenler toplardamarların kanı kalbe uğraştırma sürecini zorlaştırmakta ve damarlarda hasara yol açmaktadır.

Varis Belirtileri Nedir ?

Varis uzun süreli bir başlangıç seviyesine sahiptir. Bu yüzden hastalık başlangıcında teşhis edilmesi durumunda ağır tablolar meydana gelmeden tedavi etmek daha kolaydır. Peki varisin belirtileri nelerdir ?

• Bacaklarda şişlik ve ödem artışı
• Çoğunlukla alt bacakta başlayan uzun süreli ve hafif sancılı ağrı
• Yorgunluk
• Tüm gün yorgunluk biriktiği için çoğunlukla geceye yansıyan karıncalanma hissi
• Kadınlarda mens döneminde ödem oluşumunun çok fazla artması
Tüm bu belirtiler bacaklarda varisi görüntü oluşumunun ilerlemesi sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklar olarak sıralanabilir.

Varis Nasıl Tedavi Edilmektedir ?

Varis tedavisinde amaç genişleyen damarları darlaştırarak basıncı artırarak kanın taşınmasını kolaylaştırmaktır.
Bu yüzden ilk aşamada hastalara varis çorabı önerilmektedir. Genişlemiş olan damarları sıkılaştırmış olan varis çorabı az da olsa ağrıları, şişlikleri azaltmaktadır. Bacakların yukarı yönde hareket etmesini sağlayacak olan egzersizler de hem kan dolaşımını hızlandıracak hem kan taşınmasını kolaylaştıracaktır.

Skleroterapi Yöntemi : Genişleyen varis damarların içine kimyasal madde enjekte etme prensibine dayanan bu tedavi şekli varisler üzerinde oldukça etkili bir yoldur. Skleroterapinin dezavantajı ise genel olarak kılcal damarlar üzerinde uygulanmak ile kısıtlı olmasıdır.

Endovasküler Ablasyon ve Lazer Tedavisi : Bu yöntem toplardamarın tıkanıklığının ortadan kaldırılması amaçlanarak varisi yok etmeye çalışmaktır. Damar içinde yoğunlaşmış kan birikimini ortadan kaldırmak amacıyla kablo ile ısı ve lazer uygulanmaktadır. Bu yöntemin en büyük avantajı toplardamarlara, ve dokulara zarar verilmemesidir. Tedavi sonrasında da çok nadir olarak ağrı görülmektedir. Günümüzde en yaygın lazer tedavisidir.

Cerrahi Varis Operasyonu : Varislere yapılan cerrahi müdahaledir. Bu yöntemde varis oluşmuş toplardamarlar alınmaktadır. Operasyon sonrası dikkatli bakım ve nekahet dönemiyle birlikte sağlıklı sonuçlar elde edilmekte hastaların hayat kalitesi artmaktadır.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-icin-hangi-doktora-bolume-gidilir

İlgili Makaleler