İshal İçin Hangi Bölüm Bakar?

Dışkının sulu ve basınçla meydana gelmesi gibi sıkça dışkılama ihtiyacı hissedilen durumdur. Normal şartlarda bağırsak yiyeceklerde bulunan sıvıyı çektiğinden dışkı daha katı olmalıdır.

İshal durumunda ise tüketilen sıvı ya da katı gıdalar bağırsaktan olması gerekenden daha hızlı geçtiğinden bağırsak suyu çekmeden geçer ve ishal ile birlikte karın ağrısı, mide bulantısı ya da kramplar söz konusu olabilir. İshal tüm yaştan ve cinsiyetten her insanı olumsuz etkileyebilen bir rahatsızlıktır.

Bir insanın yılda 2-3 kez bu durumla karşılaşması normal olarak görülürken sürekli olmasında anormal durum söz konusu olabilir.

İshal çoğunlukla bol su tüketerek, doğru beslenerek ya da ilaçla atlatılabilir. Oluşumunda genellikle tüketilen bozuk gıdalar, alkol, bakteri ve parazitler ya da herhangi bir sebepten dolayı kullanılan ilaçlar rol oynamaktadır.

Fakat süreklilik kazanarak, sık tekrar eden ve bununla beraber susuzluğa, ateşe ve kanlı dışkıya neden olan ishal durumu hafife alınmamalı ve bunun için derhal bir uzmana başvurulmalıdır. Normal şartlarda herhangi bir risk oluşturmayan rahatsızlık bu belirtilen şikayetlere neden oluyorsa bir problem olduğunun sinyalini veriyor olabilir. Yeni doğmuş bebekler ve çocuklarda ishal söz konusu oluyorsa bu durumu doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

İshal İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilir?

İshal rahatsızlığı için mümkünse Gastroenteroloji bölümüne gidilmelidir. Fakat bulunduğunuz yerde ya da gittiğiniz hastanede bu bölüm mevcut değilse Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümüne başvurulabilir.

Sıkça Karşılaşılan İshal Nedenleri

Bakteriyel Enfeksiyonlar
Virüsler
Kullanılan İlaçlar
Laktoz (Süt Şekeri) İntoleransı
Früktoz (Meyve Şekeri)
Yapay Tatlandırıcılar
Kronik Hastalıklar
Kaygı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir