Sağlık

Varis Ağrı Yapar mı?

Bir çok hastalık için yaşadığımız bazı bulgu ve şikayetler vardır ve bunlara istinaden uygun doktora ve bölüme gideriz. Başvurduğumuz doktor da yaşadığımız şikayetler ile beraber bize bir kaç soru yöneltir ve gerekirse bazı tetkikler uygular.

Bunlara göre yaptığı muayene ve tetkikler ile rahatsızlığımızın teşhisini koyar. Variste bunun gibi şikayetleri olan ve kişiyi bazen güç durumda bırakabilecek belirtilere sahip bir hastalıktır. Varis ağrı yapar mı sorusu varis hastalarının doktorlarına yönelttiği en sık sorulardan biridir.

Evet varis ağrı yapar fakat bunun dışında bir çok şikayete de maruz bırakabilir. Ve her varisin ağrı yapmayacağı, her ağrının da varis hastalığı anlamına gelmediği mutlaka bilinmesi gereken bir konudur.

Varis Şikayetleri Nelerdir?
Varis rahatsızlığının ağrı dışında bir çok şikayeti söz konusudur. Bunları aşağıda ki gibi sıralyabiliriz.

Ağrı: En fazla görülen şikayet ağrıdır. Genellikle diz altında meydana gelip, bacağın her yerini kapsar.
Şişlik: Özellikle ayak bileğinde olmakla beraber, diz altında şişlikler söz konusu olmaktadır.
Yanma:Diz altı bölgesinde yanma hissedilmektedir.
Ağır ve Yorgun Hissetme: Akşama doğru artan yorgunluk ve ağırlık hissedilir. Kişi bacaklarına taş bağlanmış gibi hisseder ve ayakta duramayarak oturma ihtiyacı duyar.
Kramp: Özellikle uyku esnasında ortaya çıkarak uykunun yarıda bölünmesine sebebiyet veren kramplar görülmektedir.
Kaşıntı: Çoğunlukla ayak bileklerinde birikmiş olan kirli kanın sebep olduğu kaşıntılar ortaya çıkar.

Varis Kaynaklı Bacak Ağrıları Nasıl Geçer?
Varis hastaları şikayetlerini sabahları neredeyse hiç hissetmez ya da en hafif şekilde hissetmektedir. Bunun sebebi gece boyunca uzattıkları bacaklarında kan dolaşımının gerçekleşmesi ve bacakların rahatlamasından kaynaklıdır. Fakat ilerleyen saatlerde şikayetler tekrar artış gösterip rahatsızlık ben buradayım sinyallerini vermektedir. Varis hastaları özellikle işinden evine geldiğinde uzanma ihtiyacı hissetmektedir.

Varis ağrılarını gidermek için hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Oturarak veya ayakta çalışıyorsanız ayaklarınızı hareket ettirmeli ve belli aralıklarla kısa yürüyüşler yapmalısınız. İşinizden, gücünüzden arda kalan zamanlarda yapacağınız en az 30 dakikalık yürüyüşler fayda sağlayacaktır. İlk zamanlarda zor gelecek olan bu yürüyüş devam ettirdiğiniz taktirde ilerleyen zamanda daha kolay gelecek ve rahatladığınızı hissetmenizi sağlayacaktır.

Aynı zamanda yürüyüş dışında çeşitli egzersizler, yüzme, bisiklet sürme gibi faaliyetler de oldukça olumlu yönde etkileyecektir.

Evinizde istirahat ettiğiniz sırada bacaklarınızı yukarı kaldırarak altına minder koyup kalp seviyesinden yukarıda tutarsanız kan dolaşımının gerçekleşmesine yardımcı olur ve böylece muntazam bir rahatlama hissedersiniz.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
http://www.varistedavi.gen.tr/varis-bacaklarda-agri-yapar-mi

İlgili Makaleler