Sağlık

Varis Kimlerde Görülür?

İnsanların yaşadığı bir çok sağlık problemi tamamen tedbirsiz ve ihmalkar davranışlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Aslında gerekli önlemler alınsa birçok hastalığın önüne geçilebilir ve yaşam kalitesi de oldukça başarılı olur.

Bu bahsettiğimiz sağlık problemlerinden biri de tabi ki sitemizin de konusu olan varis hastalığı. Varis bir damar hastalığı olup belli faktörlerden kaynaklı bir şekilde meydana gelmektedir. Bu yazımızın varisin kimlerde ve neden görüldüğü hakkında geniş ve kapsamlı bilgi vereceğiz.

Genç Yaşlardan İtibaren Risk Başlar
Her ne kadar erişkin insanlarda görülen bir sağlık problemi olsa da varis riski 18’li yaşlardan itibaren başlamaktadır. Daha ileri ki yaşlarda olan bireylerde ise sıkça karşılaşılmaktadır.

Genetik Bir Rahatsızlıktır
Ailesel yatkınlığın söz konusu olduğu bir hastalıktır. Anne ve baba gibi birinci derece yakınında varis hastalığı söz konusu olan bir kişinin bu hastalığa maruz kalma ihtimali diğer kişilere göre çok daha yüksektir. Fakat bu anne veya babasında varis olmayan kişilerin maruz kalmayacağı anlamını taşımamaktadır. Özellikle de annelerinde varis olanlar diğer insanlara göre çok daha fazla dikkatli ve tedbirli olmalıdırlar.

Uzun Süre Hareketsiz Olarak Çalışmak
Ailesel yatkınlık dışında varis hastalığının oluşumunda rol oynayan diğer etken faktör ise kişilerin uzun süre hareketsiz bir şekilde ayakta ya da oturarak çalışmasıdır. Örneğin bir berber günlük olarak 12 saatten fazla ayakta çalışmaktadır, aynı şekilde bir öğretmen de uzun süre ayakta kalarak öğrencilerine ders anlatır. Bu tarz sürekli ayakta durarak veya sürekli oturarak çalışan insanların bacaklarında meydana gelen basınçtan dolayı toplardamar içinde ki kapakçıklar hasar görerek genişleme söz konusu olmaktadır.

Gebelik Dönemi ve Doğum Yapanlar
Erkeklere nazaran daha çok kadınlarda meydana gelen varis hastalığı özellikle hamilelik ve doğum sürecinde ortaya çıkmaktadır. Hamilelik sürecinde artan kilo ve hareketsizlikten dolayı bacaklarda ki damarlarda genişleme meydana gelmektedir.

Fazla Kilolar
Bir çok sağlık sorununa yol açan fazla kilolar varis hastalığının ortaya çıkmasında da büyük rol oynamaktadır. Vücudun tüm ağırlığını taşıyan bacaklar bu fazla kilolardan dolayı basınca maruz kalarak toplardamar kapakçıklarının hasar görmesine ve bu doğrultuda kanın tam olarak pompalanamayarak birikip basınç oluşturmasına neden olmaktadır.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler