Sağlık

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Vücudunda herhangi bir şikayetle karşılaşan hastalar sorunun ne olduğunun tespit edilmesi için mutlaka doktora başvurmalı ve kesinlikle kendi kendine teşhis koyarak önlem almaya çalışmamalıdır. Yapılacak herhangi bir yanlış işlem doğrultusunda kaybedilen zaman ile beraber hem masraf edilerek boşuna para ve zaman kaybedileceği gibi en önemlisi de mevcut hastalık ilerleme kaydedecektir.

Bu rahatsızlıktan biride varis olup, varis hastaları çoğunlukla doktora gitmek yerine çözümü internet gibi ortamlarda yaptıkları araştırmalar ile bulmaya çalışmaktadır. Özellikle bir çok sitede yer alan bitkisel tedavi yöntemleri, hacamat yöntemleri gibi uygulamalar ile az önce de belirttiğimiz gibi hem boşa harcar hem de varislerinin ilerlemesine neden olurlar.

Bitkisel kür, hacamat, krem veya benzeri ürünler varisleri tedavi etme özelliğine sahip olmayan araçlardır. Bu ilaçların bazıları ile şikayetlerinizde azalma söz konusu olabilir fakat ne yazık ki rahatsızlığın tamamen ortadan kaybolmaz. Dolayısıyla varislerin ortadan kalkarak kurtulmak istiyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurarak muayene ve tedavi olmalısınız.

Varis Hastalığına Hangi Doktor ve Bölüm Bakar?

Rahatsızlığın muayenesi ve tedavisinde mutlaka bir doktora başvurmalısınız demişken. Merak eden ziyaretçilerimiz için hangi doktora gitmelerini açıklama ihtiyacı duyduk. Varis problemi olan kişiler bu hastalıkta tecrübesi olan kalp damar cerrahi uzmanlarına başvurmalıdır. Doktorunuz varis konusunda tecrübeli ise yapacağı muayene doğrultusunda rahasızlığın tipini ve boyutunu belirleyerek tedavide hangi yöntemin kullanılacağı hakkında bilgi verecektir. Günümüzde varis konusunda ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunduğundan mutlaka bu teknikleri araştırarak tercih etmeniz önerilmektedir.

Varis Hastaları Nasıl Muayene Edilir?

Hastalığınız dolayısıyla az önce de belirttiğimiz gibi bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurduğunuzda öncelikle rahatsızlığınızın ne zamandır hangi şikayetler beraberliğinde var olduğunu anlatmanızı isteyecektir. Mesleğiniz ve yaşadığınız şikayetler doktorunuzun aydınlanması için yönelteceği bazı sorulardandır.

Varis muayenesi ayakta yapılması gerektiği için sizi muayene masasına çıkararak ayakta durmanızı isteyecektir. Bu sayede tüm vücudun yükü taşıyan bacaklar daha net ve belirgin bir şekilde muayene edilebilmektedir. Muayene masasında ayakta durduğunuz zaman bacaklarınıza özel bir jel uygulayarak doppler ultrason ismi verilen cihazla bacaklarınızı kontrol edecektir.

Bir ekranı olan bu alet sizin bacaklarınızda söz konusu olan damar genişlemelerinin ve boyutlarının tespit edilmesine olanak tanımaktadır. Doktorunuz genişleyen damarları, bu damarların içinde ki kan akışını ve hızını hepsini görerek tespit edecek ve böylece doğru tanıyı koyacaktır.

Koyulan tanıya göre de yine varislerinizin durumu ve tipine göre de en doğru tedavi yöntemini size sunacaktır.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler