Sağlık

Varis Nedir?

Varis nedir sorusunun cevabı kısaca toplar damar genişlemesi olabilir. Çoğunlukla sürekli ayakta çalışmak durumunda kalan insanlarda görülen bir damar hastalığıdır. Bunun dışında oturarak çalışan ya da hareketsiz bir yaşam tarzı olan insanların yanı sıra hamile kadınlarda da yaygın bir şekilde görülmektedir. Dolayısıyla varis özetle “hareketsizlikten dolayı oluşan bir hastalık” şeklinde tabir edilebilir.

Öyle ki gelişen teknolojinin insanlar üzerinde tembellik oluşturup hareketlerini kısıtladığı bu günlerde daha fazla kişide ortaya çıkmaya başlamıştır. El, kol, yüz ve karaciğer gibi bir çok yerde meydana gelen varisler çoğunlukla bacaklarda görülmektedir. Kılcal ve toplar damarların cilt üzerinden bariz bir şekilde görülmesi ile kolay bir şekilde fark edilebilen bu rahatsızlığın ağrı, sızlama, kaşıntı, ağırlık ve yorgunluk ile özellikle geceleri uykuyu bölecek düzeyde ki kramp gibi şikayetleri söz konusudur.

varis nedir

Varisin Çeşitleri Nelerdir?

Hastalık kılcal, orta ve kalın varis olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Hastalık hakkında merak edilen tüm konuları sizin için hazırladığımız bu site içerisinde ayrıntılarıyla ele alacağız.

Varis Neden Olur?

Hatırlarsınız ki varislerin hareketsiz bir yaşam tarzından dolayı ortaya çıktığını yazımızın hemen başında vurgulayarak belirtmiştik. Peki bu hareketsizlik neden bu şekilde bir hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur? Bunun henüz net bir cevabı yok. Aslında damarların genişlemesinin sebebi içinde bulunan kapakçıkların hasar görmesinden kaynaklıdır. Bunu şu şekilde kolayca izah edebiliriz.

Kapakçıklar Problem Çıkarmaktadır
Biliyorsunuz ki kalp bacaklardan daha yukarı konumdadır. Ve toplar damarların içinde bulunan kan temizlenmesi için kalbe ulaşmak zorunda kalır. Normal şartlarda kanın yer çekiminden dolayı sürekli aşağıda durması ve yukarı çıkmaması gerekir. İşte bu kapakçıklar kanı aşağıda kalmayıp kalbe transfer olabilmesi için pompalar. Pompalamanın dışında geri kaçmaması içinde çek valf görevi görür. Yani bir nevi supap vaziyetindedir. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı hasar gören bu kapakçıklar maalesef çek valf özelliğini tam olarak yerine getiremediği için kanın geri kaçmasına neden olur. Geri kaçan bu kan birikerek bir süre sonra göllenmeye ve damar hacminin genişlemesine sebep olur.

Genetik Faktörlerde Hastalığın Tetikleyicisidir
Hareketsizlik dışında ailesel yatkınlıktan dolayı görülen bir hastalıktır denilebilir. Özellikle annesinde varis rahatsızlığı olan biri risk altındadır. Bilinmelidir ki ailesinde her varis rahatsızlığı olan kişi de ortaya çıkmayacağı gibi ailesinde hiç varis görülmemiş kişide de görülebilmektedir.

Varis Engellenebilir mi?

Alınacak bazı tedbirler doğrultusunda varisler engellenebilir. Fakat varisleri olan bir kişinin hastalığı maalesef önlem alınacak kaybolmaz. Yalnız ilerlemesi ve yaşattığı şikayetler durdurulabilir.

– Çalışıyorsanız veya evdeyseniz gün içinde sabit bit şekilde uzun süre ayakta ya da oturarak durmamanız gerekmektedir.
– Gün içinde belli aralıklarla periyodik olarak yürümeli ve bacaklarınızda kan dolaşımına yardımcı olmalısınız.
– Her sabah ya da akşam en az 30 dakikalık yürüyüşler yaparak bacaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Eğer varis söz konusu ise ilk başlarda yürüyüşler oldukça zor gelecektir. Fakat yürüyüşleri tekrarladığınız taktirde bir süre sonra kişi buna alışacak ve rahatladığını da hissedecektir.
– Hamam, sauna ve plaj gibi sıcak ortamlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Varisler söz konusu ise bacakların soğuk su ile yıkanması oldukça doğru bir hamle olur.
– Yüzmek, yürümek, bisiklete binmek, egzersiz yapmak varislerin oluşumunu engelleyeceği gibi var olanları da oldukça rahatlatmaya yönelik aktivitelerdir.

– Uzun süre topuklu ayakkabı giymekten ve kemeri sıkı ya da dar kıyafetlerden kaçınılması gerekir.
– Bacak bacak üstüne atarak oturmakta kan dolaşımına engel olabildiğinden bu alışkanlığa son verilmelidir.
– Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar hem varis oluşumunda hem de ilerlemesinde tetikleyici rol oynarlar.
– Akşamları evinizde istirahat ettiğiniz sırada bacakların kalp seviyesinden daha yukarıda tutulması kan dolaşımına yardımcı olacak bir hareket olduğundan fayda sağlamaktadır.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler