Ortaya Karışık

Varis Neden Oluşur?

İnsanlar hayatları boyunca bir çok nedenden çeşitli hastalıklara veya sağlık problemlerine maruz kalabilecek yapıya sahip olan varlıklardır. Bakıldığı zaman bu hastalıkların bir çoğu ise tamamen insanların tedbirsizliği ve dikkatsiz davranışlarından dolayı kaynaklandığı görülmektedir. Oysa ki bilinçli olunup, her atılan adımın zarar ve faydaları biliniyor olsa hastalıklara karşı büyük oranda savunma yapılmış olacaktır.

Varis hastalarının uzmanlara en çok yönelttiği sorulardan biri de varis neden olur, varis nasıl oluşur şeklinde ki sorulardır. Çünkü insanlar bacaklarında meydana gelen bu şişliklerin sebebini ve nasıl bu denli şikayetlere neden olduğunu öğrenmek ve bilmek istemektedir. Biz de kısaca varis hastalığının neden ve nasıl oluştuğunu bu yazımızda ele almaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışalım istiyoruz.

Varis hastalığı vücudun bir çok yerinde meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Bu hastalık için Türkçe olarak damar genişlemesi ismi ile de tabir edilebilir. Damar genişlemesi dendiğinde az çok sorunu daha iyi ve net bir şekilde anlamış olacaksınız fakat neden bu şekilde genişlemeye maruz kaldığına yönelik herhangi bir fikriniz yok değil mi? Anlatalım.

Az önce de belirttiğimiz üzere varis çoğunlukla bacaklarda ortaya çıkıyor olsa da yüz, el, kol, testisler ya da benzeri bir çok yerde meydana gelebilecek bir sorundur. Çoğunlukla ise bacaklarda meydana gelip diğer belirttiğimiz bölgelerde nadiren görülmektedir. Bacaklarda ortaya çıkan varis sorununun en yaygın sebebi hareketsiz yaşam tarzıdır. Bu insanların ayakta veya sürekli oturarak çalışmasından kaynaklanır. Sadece iş değil farklı nedenlerden dolayı hareketsizliği yaşam tarzı edinmiş kişilerde de büyük oranda görülür. Varislerin oluşumu hakkında her ne kadar bilimsel net bir bilgi olmasa da uzmanların ortak payda da buluştuğu neden tam olarak şu şekildedir.

Bacak Varisleri Nasıl Oluşur?
Bildiğiniz gibi insan vücudunda bir kan dolaşımı meydana gelmektedir. İnsanlar hayatlarını sürdürebilmeleri için bu kan akışı sürekli olmak zorundadır. Bacaklarda bulunan toplar damarlar kirli kan akışını gerçekleştirmekle görevlidir. Kirli kanın kalbe gitmesini sağlayarak temiz kan olarak tekrar vücudumuzda dolaşımını sağlamaktadır. Bildiğiniz üzere kalp bacaklardan daha yukarıdadır ve normal şartlarda yer çekimi olduğundan kanın sürekli aşağıda durarak yukarı çıkamaması gerekmektedir. Fakat burada toplar damarların içinde bulunan kapakçıklar işte kanın aşağıda durmayarak yukarı pompalanmasını sağlamaktadır. Sadece pompalama değil aynı zamanda kapakçıklara ulaşan kanın geri kaçmasına da engel olmaktadır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı (ki bu sebep çoğunlukla az önce dediğimiz gibi hareketsizliktir) kapakçıklar hasar görerek işlevini yerine getiremediğinde o damar içinde ki kan hem gerçi kaçmakta hem de tam olarak pompalanmadığı için damarın basınca maruz kalmasına neden olur. Basınca maruz kalan damar sürekli artan kan oranı ile genişler ve varis sıkıntısı ortaya çıkar. Dolayısıyla genişleyen damar şişlik oluşturarak, cilt üzerinden bakıldığında bariz şekilde görünmesine yol açar.

Çoğunlukla bacaklarda karşılaştığımız varis hastalığı vücudun pek çok yerinde oluştuğu gibi yetişkin erkek ve kadınlarda görülmektedir. Fakat kadınlar erkeklere nazaran varis hastalığına daha fazla eğilimlidirler.

Varis Nasıl ve Neden Olur?
Oluşumunda rol oynayan başlıca sebep hareketsiz yaşam tarzıdır. İşi gereği veya herhangi bir sebepten dolayı sürekli ayakta durması veya oturması gereken kişilerin çoğunluğunda görülmektedir. Bunun dışında ailesel yatkınlığı olan kişilerde de meydana geldiği görünmektedir. Varislerin tipi, yoğunluğu ve boyutlarına göre çeşitli ameliyatlı veya ameliyatsız tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Hareketsiz yaşam tarzı ve genetik faktörler dışında, yaşlılarda, menopoz döneminde, hamilelerde de karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Biraz daha başlıklar halinde açmak gerekirse.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler