Sağlık

Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?

Varis hastalığı çeşitleri olduğu gibi derecesi olan da bir hastalıktır. Şöyle ki kılcal, orta ve büyük olarak adlandırılan varis çeşitlerinin kendilerine has şikayetleri vardır. Bu şikayetler kimi varis hastası tarafından oldukça fazla hissedilirken, bazı hastalarda ise hiç bir şikayet söz konusu olmaz. İnsanların varis derecesini anlamaları pek mümkün olmasa da tahmin edebilmeleri mümkündür.

Kılcal varisler daha önce ki yazılarımızda belirttiğimiz gibi herhangi bir şikayete yol açmazlar. Tek sıkıntıları cilt üzerinden bakıldığında bariz bir şekilde görünerek estetik kusur yaratmalıdır. Özellikle şort, etek, bikini gibi giyim tercihleri olan kadınlar bu estetik problemden dolayı oldukça yakınmaktadır. Dışarıdan bakıldığında net bir şekilde görünen damarlarınız söz konusuysa bu sizin kılcal varisleriniz olduğu anlamına gelmektedir. Derecesi ise kozmetik rahatsızlık olarak adlandırılabilir. Şikayet oluşumuna yol açan varis tipine ise asıl hastalık olarak bakılmaktadır.

Buradan anlaşıldığı üzere hastalık bakıldığında iki dereceye ayrılıyor. Bunlardan 1. herhangi bir şikayete neden olmayıp sadece görüntü kirliliğine yol açan yani kozmetik, 2. ise ağrı, sızı, yanma veya benzeri şikayetlere yol açan hastalık derecesi şeklindedir.

Kılcal Damarların Tedavisi Şart Değil
Kılcal damar genişlemelerinde tedavi şart tutulmaz bu hastanın estetik açıdan rahatsız olmasından dolayı yapılan bir tedavi türüdür. Cilt üzerinden radyo frekans veya lazer teknolojisi kullanılarak kılcal damarların görünümü yok edilebilir.

Orta ve Büyük Varislerin Tedavi Edilmesi Gerekir
Eğer şikayetler söz konusu ise sizin maruz kaldığınız varis çeşidi orta veya büyük varis anlamına gelir. Tedavisi gereklidir. İlerleyen dönemde rahatsızlığın ilerleyerek varis ülseri yani bacak yaraları oluşumuna yol açabilir. Bu sıkıntının şikayetleri varisten daha fazla olduğu gibi yaşattığı sıkıntılarla yaşam kalitenizin de düşmesine neden olabilir.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler