Sağlık

Varisin Zararları Nelerdir?

Varis hastaları bu hastalık hakkında bir çok konuyu merak ederler ve çoğunlukla internet üzerinde araştırma gereği duyarlar. Çirkin görüntü ve ağrıların dışında varisin zararları nelerdir? konumuz ile sizlere bilmeniz gereken ve merak ettikleriniz soruların cevaplarını bulabileceğiniz bilgileri aktarmaya çalışalım.

Öncelikle varislerin mevcut olduğu bölgelerde şişlik ve kaşıntı meydana gelebileceği gibi bunların dışında ayakta uzun süre durulduğunda kramp, ağırlık ve yorgunluk hissi gibi şikayetler görülür. Bu gibi çeşitli durumlardan yakınan kişinin yaşam kalitesi de oldukça olumsuz bir şekilde etkilenir.

Örneğin çalışıyorsa yaptığı işi tam olarak keyifli bir şekilde yerine getiremez veya sosyal hayatında standartlaşmış olan yaptığı faaliyetleri yerine getiremeyebilir. Böylece hastalıktan dolayı yaşadığı şikayetler, hayat standartlarını da değiştirtmeye neden olur.

varisin zararları nelerdir

Varis bir toplar damar hastalığıdır ve çoğunlukla bacaklarda görülür. Yüz, el ve kol bölgelerinde ortaya çıksa da bacaklarda ki kadar sık karşılaşılmaz ve bacaklarda olduğu kadar zararı da söz konusu değildir.

Yürüyüşünüzü Kısıtlar
İleri derecede varisleri söz konusu olan kişilerin çoğunda hiç bir şikayet ya da olumsuz yönle karşılaşılmazken bir çoğunda da çeşitli yakınmalar görülür. Örneğin bir yerden bir yere yürüyerek gidildiği esnada bacaklarda aşırı yorgunluk hissedilebilir.

Öyle ki kişi kendisini yere düşecekmiş gibi hisseder ve derhal bir yere oturma gereği hisseder. Aslında varis şikayetlerinin azalmasında en büyük çare yürümektir. Kendinizi günlük olarak en az 30 dakika yürüyüş yapmaya alıştırırsanız bu yakınmaların bir süre sonra azaldığını ve rahatladığınızı hissedebilirsiniz.

Yürüyüş dışında evde istirahat ettiğiniz sırada bacaklarınızı kalp seviyesinden yukarıda tutarak uzanmanız önerilmektedir. Bacaklarınızın altına minder, yastık ya da benzeri bir obje koyarak bu şekilde yattığınızda kan dolaşımına yardımcı olmuş olursunuz. Aşağı da biriken kanın da kalbe gitmesine olanak verdiğinizden ciddi anlamda rahatlama hissedersiniz.

Ağrı, Sızlama, Kaşıntı ve Kramp Gibi Şikayetler Hep Sizinle Olur
Varisin en bilindik zararları kişiye yaşattığı şikayetlerdir. Fakat az önce de belirtildiği üzere bunlar her varis hastasında görülmemektedir.

Bazılarında da çok aşırı derecede karşılaşılan şikayetlerdir. Azaltmak için yürüyüş ve istirahat sırasında bacakların yukarıda tutulması gerekir. Bunun dışında bu şikayetlerin artış göstermemesi için sauna, hamam, plaj gibi sıcak ve güneşli ortamlardan kaçınılması gerekmektedir.

Ayrıca uzun süre hareketsiz durmakta sakıncalı olduğundan belli aralıklarla bulunulan ortamda mutlaka hareket edilmelidir. Örneğin siz bir makine başında sabit kalarak yönetmek durumundaysanız 45-60 dakikalık periyotlarda yürümeli ve hareket etmelisiniz.

Varis Ülseri Tehlike Arz Eder
Bu şikayetlerin dışında varislerin ilerlemesi ile birlikte yaralar meydana gelebilir. Buna varis ülseri ismi verilmektedir. Sebebi biriken kanın ve genişleyen damarların cildin incelmesine neden olmasıdır. İncelen ciltte yaralar söz konusu olur ve incelen bu cilt her an kanama riski ile karşı karşıyadır.

Ülserin şikayetleri varise göre çok daha fazladır. En ufak bir darbe ya da kaşıntı ile tahriş olup, sıkıntılı bir sürece sokabilir. Bu durumla karşılaşmamak için varisleriniz varsa ve ileri durumdaysa mutlaka tedavi olmanız önerilir.

Varis Tedavi Edilmeli mi?

Bu gibi zararların dışında varislerin psikolojik zararları da olabilir. Özellikle mini etek ve şort tarzında giyinmeyi yazları tatil yaparak bikini ve mayo kullanan kadınlar bacaklarında ki kötü görünümden dolayı kötü etkilenerek bacaklarının görünmeyeceği şekilde giyinebilirler.

Alışık olmadıkları bu durum kişilerin psikolojilerini oldukça kötü yönde etkileyerek özgüven eksikliği yaşamalarına neden olmaktadır. Hatta bundan dolayı depresyona girenler bile görülmüştür. Bu sıkıntı ile karşılaşan kişilerin ilk olarak psikolojilerinin bozulmasına izin vermemeleri gerekir.

Yapılması gereken şey ameliyatsız tedavi yöntemlerini araştırmaları ve doktorun tavsiyesi ile en doğru şekilde tedavi olmaktır. Bu doğrultuda hem sağlıklarına kavuşacaklar hem de olumsuz etkilenmeyeceklerdir.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr/varis-zararlari-nelerdir

İlgili Makaleler