Varis Tanısı Nasıl Konur?

Bacaklarda meydana gelen varislerin neredeyse hepsi gözle görülebilir ve elle hissedilen durumda olduğundan uzmanlar tarafından tanı kolay bir şekilde konur. Fakat büyük varislerin meydana gelmesinde rol oynayan ve gözle görülemeyecek derecede derin olan damarların tanısı için özel yöntem kullanılır. Bu yöntem doppler ultrason olarak adlandırılır.

Varis muayenesi esnasında teşhisin doğru olması çok önemlidir. Çünkü yapılacak muayene ile varislerin tipi, çeşidi ve yoğunluğu tespit edilerek bu kriterlere göre tedavi seçeneği belirlenir. Tanının yanlış olması tedavinin eksik veya yanlış olmasına yol açarak hastanın şikayetlerinin geçmemesine ve hatta hastalığın tekrarlamasına neden olabilir.

Hastaya yapılacak olan doppler ultrason oldukça önemli bir faktördür. Bu cihaz ile yapılacak olan ultrasonda genişleyen damarların konumu, durumu ve boyutu tamamen belli olmaktadır. Doktorlar ise damarın durumuna göre yapılması gereken tedaviyi kolayca planlayarak size de izahat verebilir. Doppler ultrason hasta ayaktayken yapılmalıdır. Yatar pozisyonda yapılan muayene sonucu eksik, hatalı veya yanlış olacağından tercih edilmemelidir. Eğer hasta ayak pozisyonda duramıyorsa bu tarz hastalara doppler otururken uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir