Sağlık

Varis Tanısı Nasıl Konur?

Bacaklarda meydana gelen varislerin neredeyse hepsi gözle görülebilir ve elle hissedilen durumda olduğundan uzmanlar tarafından tanı kolay bir şekilde konur. Fakat büyük varislerin meydana gelmesinde rol oynayan ve gözle görülemeyecek derecede derin olan damarların tanısı için özel yöntem kullanılır. Bu yöntem doppler ultrason olarak adlandırılır.

Varis muayenesi esnasında teşhisin doğru olması çok önemlidir. Çünkü yapılacak muayene ile varislerin tipi, çeşidi ve yoğunluğu tespit edilerek bu kriterlere göre tedavi seçeneği belirlenir. Tanının yanlış olması tedavinin eksik veya yanlış olmasına yol açarak hastanın şikayetlerinin geçmemesine ve hatta hastalığın tekrarlamasına neden olabilir.

Hastaya yapılacak olan doppler ultrason oldukça önemli bir faktördür. Bu cihaz ile yapılacak olan ultrasonda genişleyen damarların konumu, durumu ve boyutu tamamen belli olmaktadır. Doktorlar ise damarın durumuna göre yapılması gereken tedaviyi kolayca planlayarak size de izahat verebilir. Doppler ultrason hasta ayaktayken yapılmalıdır. Yatar pozisyonda yapılan muayene sonucu eksik, hatalı veya yanlış olacağından tercih edilmemelidir. Eğer hasta ayak pozisyonda duramıyorsa bu tarz hastalara doppler otururken uygulanabilir.

VARİS HAKKINDA BENZER YAZILAR:
Varise Hangi Bölüm Bakar?
Varisin Zararları Nelerdir?
Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?
Varis Tanısı Nasıl Konur?
Varis Derecesi Nasıl Anlaşılır?
Varis Kimlerde Görülür?
Varis Oluşumu Nasıl Önlenir?
Varis Neden Olur?
En İyi Varis Tedavisi Hangi Yöntemle Yapılır?
Varis Belirtileri Nelerdir?
Varis Çeşitleri Nelerdir?
Varis Nedir?
Varis Neden Olur?
Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Olur?
Varis Ağrı Yapar mı?
Varis Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

KAYNAK:
https://www.ideaklinik.com.tr/ameliyatsiz-varis-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.varistedavi.gen.tr

İlgili Makaleler